Przeglądając oferty kredytowe banku zawsze zastanawiamy się czy w ogóle dany kredyt mógłby zostać nam przyznany. To czy kredyt możemy otrzymać, czy też nie zależy od naszej zdolności kredytowej, na którą wpływa wiele czynników.

Zdolność kredytowa to inaczej zdolność kredytobiorcy do spłacenia zobowiązania kredytowego wraz z odsetkami. Wpływ na zdolność kredytową ma wiele czynników, a obliczanie jej przez poszczególne banki jest objęte tajemnicą bankową (sprawdź kalkulator zdolności kredytowej). Jednak kilka elementów biorą pod uwagę wszystkie banki.

Wysokość zarobków

Czym więcej zarabiasz, tym wyższą zdolność kredytową zarabiasz, jednak nie tak szybko, ponieważ o kwoty Twoich zarobków odejmowane są wszystkie koszty stałe Twojego utrzymania, a także inne zobowiązania kredytowe. Dopiero to co z tego zostanie może pokrywać ratę kredytu i to nie w całości.

Forma zatrudnienia

Cóż nie same zarobki mają wpływ na Twoją zdolność kredytową, bo możesz zarabiać krocie, ale jeśli nie potrafisz tego udowodnić umowami, to nic w banku nie wskórasz. Banki najchętniej przyznają kredyty osobom, posiadającym umowę o pracę na czas nieokreślony, dobrze widziana będzie też umowa o pracę na czas określony, mniej mile widziana umowa zlecenie i umowa o dzieło, a największych problemów bank przysparza przedsiębiorcom na własnej działalności gospodarczej.

Historia kredytowa

Banki lubią wiedzieć jakim będzie kredytobiorcą, dlatego tak niezwykle ważnym jest budowanie dobrej historii kredytowej. Czym lepsza tym bank chętniej Ci przyzna kredyt, a być może przyzna nawet bardziej atrakcyjne warunki. Co ciekawe negatywna historia kredytowa wcale nie jest najgorsza, a jej całkowity brak.

Kilka podpowiedzi

Świetnym sposobem na budowanie historii kredytowej na przyszłość jest podejmowanie co jakiś czas niewielkich zobowiązań kredytowych. Linia odnawialna, karta kredytowa, niewielki kredyt gotówkowy czy sprzęt na raty 0% – to wszystko będzie pracować na Twoją historię kredytową. Nawet jeśli stać Ciebie kupić sprzęt za gotówkę, to warto wziąć go na raty, chociażby z uwagi na budowanie pozytywnej historii kredytowej, gdyż przy większym kredycie hipotecznym może się ona okazać niezwykle przydatna. Pamiętaj jednak, że starając się o kredyt hipoteczny, powinieneś zrezygnować ze wszelkich produktów kredytowych, gdyż chociażby Twój limit na karcie kredytowej zostanie wzięty pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej.

Oczywiście zdolność kredytowa to nie tylko powyższe czynniki. Istotne będzie również posiadanie rodziny, nasz wiek, miejsce zamieszkania czy wykształcenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here