Jak odkryć w sobie talent?

Wszyscy posiadamy jakieś talenty. Ich pula jest praktycznie nieograniczona. Może to być piękny głos, bardzo dobra pamięć do liczb lub faktów, bogata wyobraźnia, umiejętność snucia barwnych opowieści, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, zdolność do rozumienia zachowań i motywów kierujących innych ludźmi czy też biegłość w przyswajaniu nauk ścisłych. Niektórzy z nas wiedzą od dziecka, w czym są dobrzy. Wiele osób jednak przez lata tkwi w przekonaniu, że nie posiadają żadnych specjalnych uzdolnień czy umiejętności. Niekoniecznie musi to być prawdą. Być może po prostu nie odkryły one jeszcze swoich talentów. Warto spróbować to zrobić! Ich znajomość może być niezwykle pomocna przy podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących przyszłości, na przykład wyboru kierunku studiów czy pracy. Świadomość własnych umiejętności sprawia również, że bardziej jesteśmy zmotywowani do podejmowania działań i łatwiej osiągniemy sukces.

Jak odkryć w sobie talent?

Poniżej kilka wskazówek dotyczących sposobów, w jakie można próbować odkrywać swoje uzdolnienia.

EKSPERYMENTOWANIE

Warto przyjmować wyzwania, próbować rzeczy nieznanych, podejmować się zadań, których do tej pory nie realizowaliśmy. Być może dzięki temu odkryjemy lub ustalimy, co sprawia nam najwięcej satysfakcji i zadowolenia, w czym się najbardziej sprawdzamy. Wówczas będziemy też wiedzieli, w jakim kierunku dalej podążać, jakie umiejętności doskonalić i rozwijać. Ważne jest, aby nie skupiać się na niepowodzeniach i nie roztrząsać ich nieustannie. Doprowadzi to tylko do zniechęcenia oraz może skutkować obniżeniem samooceny. Koncentrujemy się zatem na mocnych stronach i posiadanych zaletach. Dzięki temu więcej osiągniemy w przyszłości i będziemy mieć odpowiednią siłę przebicia.

ANALIZA OBSZARU UZDOLNIEŃ

Podstawie zdolności u ludzi można podzielić na 7 kategorii:

– matematyczno-logiczne;
– lingwistyczne;
– muzyczne;
– przestrzenne;
– fizyczno-ruchowe;
– interpersonalne (międzyludzkie)
– psychiczne (intra-personalne)

Warto zastanowić się nad tym, w którym z wyżej wymienionych obszarów czujemy się i radzimy sobie najlepiej.

POMOCNE PYTANIA

Zadajmy sobie kilka pytań, takich jak:

– co lubisz robić najbardziej?

– o czym najczęściej myślisz lub marzysz?

– jakie są Twoje ulubione tematy rozmów?

– czego najbardziej lubisz się uczyć?

– wiedzę z jakich dziedzin najszybciej przyswajasz?

– gdzie lub jak chciałbyś pracować, gdybyś wygrał miliard na loterii?

– co najchętniej robisz w czasie wolnym?

– jakie masz zainteresowania i jakie hobby uprawiasz?

– co jest dla Ciebie ekscytujące, co Ci sprawia największą przyjemność, fascynuje, dodaje energii do działania?

Odpowiedzi na nie mogą nam pomóc odkryć własne mocne strony; poznać obszary działań, które są dla nas najważniejsze; tematy, w których najłatwiej się poruszamy oraz sprecyzować posiadane uzdolnienia. Dlatego też warto te odpowiedzi zapisać na kartce, przyjrzeć się im i przemyśleć. Podpowiedzą nam, w jakim kierunku powinniśmy podążać i jak najlepiej zaplanować swoją przyszłość.

Pamiętajmy, że nie to jest ważne, w jaki sposób odpowiemy na powyższe pytania. Istotne jest to, że pokażą nam one, na czym powinniśmy się skupić i określą, na jakim polu możemy osiągnąć sukces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here