Faktoring a minimalizacja ryzyka związanego z niewypłacalnymi klientami

Posiadanie własnej firmy, bez względu na to w jakiej branży, wiąże się z wysokim ryzykiem. W tym momencie wielu przedsiębiorców chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i kontrahentów oferuje im faktury z bardzo długim terminem płatności. To z kolei powoduje, że w znaczący sposób wzrasta ryzyko związane z prowadzeniem takiej firmy, gdyż istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z wypłacalnością. Na szczęście, w tym momencie właściciele firm mają możliwość korzystania z niezwykle skutecznych i wygodnych rozwiązań finansowych pozwalających na ograniczenie ryzyka. Mowa tutaj na przykład o faktoringu. W poniższym artykule przedstawiamy pakiet szczegółowych informacji na ten temat.

Czym jest faktoring?

Faktoring zalicza się do grona najpopularniejszych form finansowania działalności różnego rodzaju przedsiębiorstw. Może on w bardzo pozytywny sposób wpływać na płynność finansową oraz zarządzanie firmowym budżetem. W ramach faktoringu wyróżnia się dwa podmioty: faktoranta, czyli przedsiębiorcę korzystającego z tej usługi oraz faktora, który świadczy te usługi.

Istotą faktoringu jest fakt, iż przedsiębiorca (faktorant) sprzedaje wystawione przez siebie faktury wyspecjalizowanemu przedsiębiorstwu (faktorowi) w zamian za określoną kwotę pieniędzy. Na skorzystanie z opisywanej usługi najczęściej decydują się ci przedsiębiorcy, którzy wystawiają swoim klientom i partnerom biznesowym faktury z wydłużonym terminem płatności, a z różnych względów nie są w stanie tak długo oczekiwać na przelanie środków. Takim powodem może być np. obawa wystąpienia niewypłacalności albo chęć spłaty własnych zobowiązań finansowych.

Więcej szczegółowych informacji na temat istoty faktoringu można znaleźć na https://pragmago.pl/porada/faktoring/.

Faktoring a minimalizacja ryzyka

Faktoring cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością z kilku względów. Przede wszystkim jest to uwarunkowane tym, iż usługa ta znacząco zmniejsza ryzyko utraty płynności finansowej. Firma faktoringowa, czyli faktor, przejmuje na siebie odpowiedzialność w zakresie ściągania długów.

Dzięki temu osoba korzystająca z tej usługi od razu otrzymuje zastrzyk gotówki i nie musi samodzielnie zajmować się ściąganiem należności od swoich kontrahentów. To z kolei sprawia, że zyskuje się mnóstwo czasu, który można poświęcić na inne zadania, np. na poprawę oferty czy pielęgnowanie relacji z klientami.

Rodzaje faktoringu

Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów faktoringu. Są one następujące:

  • Faktoring pełny. Jego wyróżnikiem jest fakt, iż przedsiębiorca (faktorant) uzyskuje środki na podstawie wystawionych faktur oraz ochronę na okoliczność braku zapłaty za dostarczony towar bądź wykonane usługi. Ta odmiana faktoringu polega na tym, że to faktor ponosi ryzyko wynikające z niewypłacalności kontrahentów współpracujących z ich klientem.
  • Faktoring niepełny. Charakteryzuje się tym, że firma faktoringowa nie ponosi odpowiedzialności za ryzyko wynikające z niewypłacalności kontrahentów faktoranta.
  • Faktoring mieszany. Łączy on w sobie cechy obu powyżej omówionych typów faktoringu. Faktor odpowiada za niewypłacalność kontrahentów faktoranta, jednak do wysokości kwoty, którą szczegółowo określono w umowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here