Jak się obronić przed atakiem słownym

Atak słowny to jedna z form agresji. U osoby atakowanej rodzi frustrację, poczucie bezsilności, wywołuje gniew lub sprawia dużą przykrość. Trudno jej zebrać myśli, opanować drżenie ciała lub rąk, czasem wydobyć z siebie głosu. Silne emocje sprawiają, że wielu ludzi nie potrafi sobie skutecznie radzić w takich sytuacjach: nie wiedzą jak się bronić, kontratakować, jak się uspokoić. Wskazówki, jakie znajdziesz poniżej, pomogą Ci się przygotować do takiego starcia i nauczą odpowiednio reagować na zachowania osób, które stosują wobec Ciebie agresję słowną.

Jak się obronić przed atakiem słownymPrzede wszystkim, ODETCHNIJ GŁĘBOKO, kiedy wiesz, że zaraz ktoś na Ciebie zacznie krzyczeć lub kiedy już jesteś atakowany. Dzięki temu obniżysz swoje tętno i ciśnienie, co pozwoli Ci na zachowanie spokoju i utrudni przeciwnikowi wytrącenie Cię z równowagi.

Postaraj się SPOWOLNIĆ SWÓJ ODDECH. Nie chodzi o to, żebyś oddychał płytko, ale o skoncentrowanie uwagi na procesie wdychania i wydychania powietrza i kontrolowanie jego tempa. Dzięki temu spadnie poziom adrenaliny w Twoim organizmie.

NAJPIERW POMYŚL, dopiero potem zacznij mówić. Najlepiej jest wyjść na chwilę, spędzić 5 minut w spokojnym miejscu i zastanowić się, co chcesz odpowiedzieć. Zapamiętaj lub zapisz sobie na kartce to, co chcesz przekazać przeciwnikowi oraz argumenty, jakie możesz mu przedstawić. Pisanie pozwoli Ci lepiej je sobie utrwalić oraz uporządkować myśli, i tylko temu służy. W żadnym wypadku nie czytaj swoich odpowiedzi z kartki.

Zastanów się nad tym, co u Ciebie WYWOŁUJE ZŁOŚĆ. Bardzo możliwe, że osoby, które Cię atakują, doskonale zdają sobie z tego sprawę i dlatego umieją szybko wyprowadzić Cię z równowagi. Spróbuj przygotować sobie zestaw odpowiedzi na zarzuty bądź określenia, na które jesteś szczególnie wyczulony. W ten sposób zawsze będziesz mieć pod ręką gotową ripostę na konkretne zaczepki, a co za tym idzie, nie pozwolisz się zaskoczyć i nie będziesz działać pod wpływem emocji.

Ludzie są różni. To, co denerwuje Ciebie, może wydawać się komuś naturalną odzywką. Czasami osoby agresywne nie wiedzą, że Cię atakują. Warto im to UŚWIADOMIĆ. Zapytaj wprost, czemu to robią – krzyczą, wyzywają, zaczepiają, nie liczą się ze słowami. Jest duża szansa, że część z nich będzie zaskoczona. Zmusisz ich do zastanowienia się nad tym, jak się zachowują, a to z kolei uspokoi ich gniew. Poza tym takie pytanie to doskonały rodzaj tarczy, która odbija agresję i kieruje ją w stronę jej źródła. Możesz też postąpić nieco inaczej, i zamiast zapytać o przyczynę zachowania, nazwać emocje przeciwnika. Powiedz, że widzisz, że jest zdenerwowany, albo wręcz wściekły. Skutek będzie podobny.

NIE DAJ SOBĄ MANIPULOWAĆ. Nie pozwól, aby przeciwnik wciągnął Cię w kłótnię. Nie reaguj na jego argumenty. Pamiętaj, że zwykle rzuca je po to, aby wprawić Cię w zakłopotanie, postawić w sytuacji przegranej, kiedy nie będziesz umiał na nie odpowiedzieć. Jeśli nie pozwolisz w ten sposób sobą manipulować i nie dasz się sprowokować, nie musisz się obawiać porażki. Oponent szybko zrezygnuje, widząc, że jego słowa nie są w stanie Cię urazić, a Ty sam nie dasz się wciągnąć do bitwy na słowa. Otoczenie uzna Cię za osobę godną szacunku, a jego za awanturnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here