Jak napisać swoje pierwsze CV?

Każdy kiedyś musi po raz pierwszy napisać swoje CV. Nie przejmuj się, jeśli nie masz jeszcze za sobą żadnego doświadczenia zawodowego. To nie oznacza, że nie masz szans na zatrudnienie albo że Twoje CV nie zostanie rozpatrzone. Oprócz doświadczenia bowiem, ważne są Twoje umiejętności i zdobyte wykształcenie. I właśnie na tym musisz się skoncentrować. Musisz także wiedzieć, że CV jest odpowiedzią na konkretną ofertę pracy, dlatego musi być tak skonstruowane, żeby spełniać jak najwięcej wymogów zawartych w ogłoszeniu. Musi też być zwięzłe. Nie warto pisać wszystkiego. Idealne CV mieści się na jednej lub dwóch stronach. Jeśli będzie ich więcej, ryzykujesz, że osoba dokonująca selekcji ofert nie zauważy najistotniejszych faktów i odrzuci Twoją aplikację.

Jak napisać swoje pierwsze CV?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć po raz pierwszy profesjonalne Curriculum Vitae.

Wypisz wszystkie swoje UMIEJĘTNOŚCI, które są według Ciebie istotne w odniesieniu do stanowiska, na jakie aplikujesz. Bardzo ważne dla pracodawcy są kompetencje interpersonalne, takie zdolności w zakresie komunikowania się, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, umiejętność działania w zespole. Nie mniej istotne są Twoje osobiste zalety: elastyczność, zdolność do szybkiego przyswajania nowej wiedzy, dobra organizacja pracy, sumienność, punktualność, uczciwość, obowiązkowość. Nie zapomnij wyeksponować takich umiejętności jak: znajomość obsługi komputera, biegłe posługiwanie się językiem obcym czy bezwzrokowe pisanie na klawiaturze oraz swojego nastawienia do pracy: wysokiej motywacji, nastawienia na rozwój itp.

Z każdej umiejętności zrób NAGŁÓWEK, pod którym wymienisz sytuacje, w których miałeś okazję wykorzystać daną zdolność. Przykładowo, jeśli chcesz się pochwalić talentem organizacyjnym lub cechami przywódczymi może to być założenie koła studenckiego, umiejętnościami negocjacyjnymi – przekonanie mieszkańców osiedla do swojej inicjatywy. Jak widać, nie muszą to być przykłady wzięte z życia zawodowego. Równie dobrze mogą dotyczyć spraw społecznych, studenckich czy też pracy w charakterze wolontariusza. Pokazują one, że przytaczane przez Ciebie cechy nie są pustymi hasłami, że stoi za nimi konkretne działanie. Pamiętaj, że doświadczenie praktyczne jest czymś, co pracodawcy cenią najbardziej.

Przystąp do sporządzania CV. Na samej górze na środku napisz drukowanymi słowami „Curriculum Vitae”. Poniżej, w lewym rogu, stwórz rubrykę DANE OSOBOWE. Podaj w niej swoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz kontakt e-mailowy.

Kolejna rubryka to WYKSZTAŁCENIE. Podaj w niej daty i nazwy ukończonych szkół i studiów oraz kursów, w jakich uczestniczyłeś. Jeśli udział w nich wiązał się z nadaniem tytułu – umieść go.

Następny punkt to wspomniane wcześniej UMIEJĘTNOŚCI. Już wiesz, co warto tu wpisać.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE to kolejna rubryka w CV. Warto ją wypełnić, nawet jeśli w Twoim przypadku nie było ono w żaden sposób związane z posadą, o jaką aplikujesz. Zawiera bowiem ważną informację dla potencjalnego pracodawcy – wiesz już, na czym polega wykonywanie obowiązków zawodowych, potrafisz i chcesz pracować.

Ostatni punkt CV. to ZAINTERESOWANIA. Jeśli masz jakieś hobby czy pasje, warto je pokazać. Zwłaszcza jeśli są one oryginalne i potwierdzają któreś z Twoich umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here