Rodzice bardzo często myślą o tym jak zapewnić swemu dziecku bogatą i bezproblemową przyszłość. Chcą również nauczyć swoje dzieci tego w jaki sposób racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Lokata dla dziecka jest rozwiązaniem łączącym w sobie oba powyższe marzenia rodziców. Aby odpowiednio dobrać ofertę na inwestowanie pieniędzy dla dziecka na lokatę należy przede wszystkim zastanowić się na jaki okres włożymy nasze pieniądze a także szukać lokaty z jak najwyższym oprocentowanie, założenie lokaty to także blokada naszych środków na jakiś czas, jeżeli więc zależy nam na dopłacaniu i wypłacaniu pieniędzy to może lepszym pomysłem jest wybór rachunku oszczędnościowego, który jest niżej oprocentowany, ale mamy możliwość wypłaty pieniędzy bez utraty odsetek.

RODZAJE LOKAT BANKOWYCH

Działanie lokaty bankowej polega na tym, że wpłaca się jakąś kwotę pieniędzy, a bank pełni rolę pożyczkobiorcy, który musi nam wypłacać odsetki. Oprocentowanie ustalane jest przez bank i zależne od aktualnej stopy procentowej. Właśnie odsetki to nasz zysk w lokacie. W związku z powyższym można wyróżnić dwa rodzaje lokat dla dzieci:
1. Lokata długoterminowa – która jest zawierana na okres równy lub dłuższy niż rok. Jej zaletą jest wyższe oprocentowanie i możliwość większego zarobku.
2. Lokata krótkoterminowa – zawierana na czas krótszy niż jeden rok, np. na trzy miesiące. Ich plusem jest to, że po zakończeniu umowy klient może ponownie z niej skorzystać lub też zainwestować w inną lokatę, bez starty dotychczasowych zysków.

LOKATY DLA DZIECKA – PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA OPROCENTOWANIE

Banki oferują różne typy lokat, jednak rodzica zakładającego lokatę dla dziecka powinno interesować przede wszystkim jej oprocentowanie. Pod tym względem można lokaty podzielić na:
1. Lokata z oprocentowaniem stałym – posiada niezmiennie oprocentowanie w czasie jej trwania.
2. Lokata z oprocentowaniem zmiennym – w czasie jej trwania procent się zmienia i jest zależny od stawek WIBOR oraz WIBID.
3. Lokata z oprocentowaniem progresywnym – procent wzrasta wraz z upływem czasu trwania te lokaty.
Oprócz typu lokaty i sposobu oprocentowania należy również zwrócić uwagę na promocyjne oferty lokat, które pozwolą na szybkie rozmnożenie włożonego kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here