Oszczędzanie polega przede wszystkim na gromadzeniu pewnych nadwyżek finansowych i czerpaniu z nich korzyści w przyszłości. Taka zasada może jednakże dotyczyć jedynie osób zarabiających spore pieniądze i w związku z tym mogących zaoszczędzić jakieś większe kwoty poprzez odpowiednie ich lokowanie. Tymczasem również osoby o mniejszych dochodach mogą oszczędzać, na różnego rodzaju codziennych czynnościach. Warto się im bliżej przyjrzeć.

CODZIENNE ZAKUPY SPOSOBEM NA OSZCZĘDZANIE

Zakupy codzienne zaleca się robić na podstawie wcześniej ustalonej listy. Dzięki niej możliwe jest uchronienie od zakupowania zbędnych produktów. Zakupy powinny być robione w rozsądnych ilościach. Nie ma sensu kupować za dużo, tak by coś marnowało się bez potrzeby w lodówce. Ważne jest zwracanie uwagi na okres ważności – produkty z krótkim okresem przydatności powinny być spożywane najpierw. Dobrym sposobem jest korzystanie z upustów i wyprzedaży, promocji i rabatów. To wbrew pozorom oszczędność kilkuset złotych w miesiąc.

USTALENIE BUDŻETU DOMOWEGO JAKO SPOSÓB OSZCZĘDZANIA

Bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie jest wcześniejsze ustalenie domowych wydatków. Jakąś konkretną kwotę przeznacza się na rachunki, inną na zakupy, a jeszcze inną powiedzmy na spłatę raty kredytu. To co nam zostanie kładziemy na lokatę w banku. Jest to oszczędzanie niewidoczne w przestrzeni tygodniowej, ale w przestrzeni kilku lat pozwoli na zgromadzenie naprawdę pokaźnej kwoty.

Warto jest również kupować tańsze zamienniki produktów. A przede wszystkim nie popuszczać wodzów fantazji z okazji świąt – skromniejsze święta wcale nie są gorsze, a zaoszczędzić można sporo. Warto również oszczędzać światło i prąd, puszczać mniej wody podczas mycia zębów. Oraz rzucić papierosy – szkodzą zdrowiu, a w równym stopniu naszym kieszeniom. Oszczędzić można również na drobnych naprawach – po co zatrudniać profesjonalistę do naprawy zepsutego grzejnika jak można samemu, metodą prób i błędów spróbować naprawić jakaś mało skomplikowaną awarię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here