Wybór przedszkola. Publiczne czy prywatne

Każdy z rodziców prędzej czy później stanie przed dylematem wyboru odpowiedniego przedszkola dla swojego dziecka. Jest to niezwykle trudna decyzja, ponieważ ma szczególne znaczenie na rozwój i przyszłość naszych pociech.

Przedszkola publiczne

Pierwszą i zarazem jedną z ważniejszych zalet przedszkoli publicznych jest fakt, że są one mniej kosztownym wyborem. Pozostawienie dziecka w przedszkolu przez pierwsze 5 godzin jest bezpłatne (8:00-13:00), a za każdą następna godzinę będziemy musieli dopłacić złotówkę. Do kolejnych opłat dochodzi także zapewnienie posiłków dla dzieci. W przypadku jeśli chcemy urozmaicić dziecku czas o zajęcia dodatkowe np. plastyczne, językowe czy sportowe warto dopytać się o szczegóły. Bowiem nie wszystkie przedszkola publiczne oferują bezpłatne zajęcia dodatkowe. Zatem warto dowiedzieć się za jakie zajęcia przyjdzie nam dopłacić, a które mogą być darmowe. Niestety często zdarza się tak, że przedszkola prywatne mają szerszy zakres zajęć dodatkowych od przedszkoli publicznych.

W kwestii dodatkowych opłat dochodzą także składki na istniejący w przedszkolach komitet rodzicielski. Składki na komitet wynoszą około kilkadziesiąt złotych. Pozytywną cechą  jest fakt, że przedszkola publiczne należą do gminy. Jednym z zadań gminy jest kontrola, czy dane publiczne przedszkole wywiązuje się z zasad narzuconych prawnie.

Jeśli chodzi o wady jakie mogą występować przy chęci zapisania dziecka do przedszkola publicznego jest problem dostępnych miejsc. Liczba miejsc jest ograniczona, a liczba chętnych zazwyczaj dużo. Szczególnie uciążliwe może być znalezienie miejsca dla dziecka w większych miastach, gdzie jest niewystarczająca ich ilość. Następną wadą, która może odgrywać kluczową rolę przy wyborze przedszkola jest duża liczba dzieci w grupie. Podczas prowadzenia większej grupy przez nauczyciela nie jest on w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu dla każdego dziecka indywidualnie.

Przedszkola prywatne

Wysłanie dzieci do prywatnych przedszkoli wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku odesłania ich do przedszkoli publicznych. Na dodatkowe koszta składają się następujące rzeczy jak comiesięczne opłaty(czesne) i bardzo często także wpisowe oraz zapewnienie posiłków dla dzieci.

Jedną z ważniejszych zalet jest znacznie mniejsze ilościowo grupy do których uczęszczają dzieci. Dzięki temu wychowawcy mogą poświęcić znacznie więcej uwagi i czasu każdemu dziecku. Ułatwia to kontakt i umacnia wzajemną relację oraz więź nauczyciela z dzieckiem. Może to pozytywnie wpłynąć na formę kształcenia i samopoczucia pociechy.

Kolejnym z plusów jest zazwyczaj szerszy zakres zajęć dodatkowych niżeli w publicznych przedszkolach. Warto nadmienić iż dodatkowe zajęcia typu język angielski, teatr, taniec wliczone są w koszt czesnego i nie wymagają dodatkowych opłat.

W placówkach prywatnych dodatkowo kładziony jest nacisk na panującą tam atmosferę.

Prywatnym placówkom zależy na jak najlepszej opinii, dlatego dbają one o to aby nasze dziecko czuło się jak w domu. Z uwagi na to możemy liczyć na lepszy kontakt rodzica z wychowawcami, wspólne rozwiązywanie problemów i zaangażowanie ze strony przedszkola.

Przykładem takiej placówki jest gdańskie prywatne przedszkole odkrywców “Sokrates”. Przedszkole znajduje się na ul. Zakopiańska 37 a. Realizują program edukacyjny zgodny z podstawą programową określoną rozporządzeniem MEN.

W “Sokratesie” stawiany jest szczególny nacisk na bezpieczeństwo oraz prawidłowy rozwój dziecka przygotowujący go do rozpoczęcia nauki w szkole.

Po więcej informacji na temat przedszkola “Sokrates” w Gdańsku zapraszamy na stronę http://sokrates.gda.pl/przedszkole/

Nie tylko edukują, ale dbają także o wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczną. Poszerzają rozwój maluchów o dodatkowe warsztaty, ćwiczenia, zabawy np:

  • warsztaty plastyczne
  • zajęcia z rytmiki
  • gimnastykę
  • język angielski
  • bajkoterapię
  • taniec
  • zajęcia sportowe
  • zajęcia komputerowe

Podsumowanie

Zanim podejmiemy decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola powinniśmy uważnie rozważyć powyżej wymienione aspekty.

Wybór odpowiedniej placówki publicznej czy prywatnej należy do indywidualnych preferencji. Niemniej jednak nie warto kierować się tylko własnym zdaniem, dobrze jest zaczerpnąć dodatkowo opinii o danym przedszkolu od znajomych, sąsiadów.

Należałoby takżę dokładnie obejrzeć stronę internetową przedszkola po czym będąc zainteresowanym ofertą wybrać się osobiście do miejsca po to by móc zweryfikować podane informacje, wygląd, stan placówki oraz porozmawiać z dyrekcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here