Komputery przemysłowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Znalazły one zastosowanie zarówno w mniejszych systemach produkcyjnych, jak i tych bardziej rozbudowanych. Czym zatem są komputery przemysłowe i co je odróżnia od modeli tradycyjnych?
Czym jest komputer przemysłowy?
Komputer przemysłowy (komputer IPC), choć posiada podobną funkcjonalność do tradycyjnego komputera PC i można go włączyć na takie same programy, to za sprawą swojej specyficznej konstrukcji świetnie sprawdza się tam, gdzie nie jest rekomendowany klasyczny PC. Tak, więc tym co komputery przemysłowe zasadniczo odróżnia od komputerów PC, to inna konstrukcja. Do produkcji komputerów IPC wykorzystuje się komponenty lepszej jakości, po to by zapewnić im dłuższą trwałość, a należy zauważyć, że urządzenia przemysłowe bardzo często stosowane są w miejscach, w których na elektronikę działa szereg negatywnych czynników zewnętrznych.
Komputery przemysłowe – co najczęściej im zagraża?
Urządzenia eklektyczne wykorzystywane w przemyśle, w tym komputery, narażone są na działanie szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak:
• zapylenie – gromadzenie się pyłu i kurzu na elementach elektronicznych czy mechanicznych urządzeniach, prowadzi między innymi do przegrzania, co z kolei zwiększa ryzyko ich awaryjności;
• wysokie lub niskie temperatury;
• zalanie płynem;
• wstrząsy oraz drgania – mogą powodować, np.: samoczynne odkręcanie się śrub mocujących, pękanie spoin lutowniczych czy też problemy z zapisem danych z dysku twardego;
• zakłócenia elektromagnetyczne – może mieć negatywny wpływ m.in. na: prawidłowe funkcjonowanie systemów elektronicznych, zapis lub odczyt informacji z dysków twardych.
Odpowiednią ochronę przed tego typu czynnikami stanowi przede wszystkim obudowa, jak również odpowiednia konfiguracja procesorów, pamięci czy innych modułów. Komputery przemysłowe z zasady są szczelnie obudowane i nie posiadają otworów wentylacyjnych ani wentylatorów, ale pomimo tego potrafią efektywnie działać.
Wybierając, więc odpowiedni komputer przemysłowy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to w jakich warunkach będzie on pracował. Odpowiednio dobrany do panujących warunków z powodzeniem może bezawaryjnie funkcjonować przez wiele lat.