Ile kosztują usługi notarialne?

Wiele osób obawia się, że usługi notarialne są ekstremalnie drogie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że notariusz nie ma pełnej swobody podczas tworzenie cennika. Może on jedynie wybrać kwotę z tzw. widełek. Zmniejsza to ryzyko tego, że cena usługi przerośnie nasze możliwości finansowe. Ponadto możemy sprawdzić w sieci, jakich kwot się spodziewać.

Sporządzenie umowy majątkowej

Notariusz może wziąć za sporządzenie małżeńskiej umowy majątkowej maksymalnie 400 zł. Ważne jest to, aby wybrać fachowca, który świadczy swoje usługi rzetelnie oraz terminowo. Zbyt długi czas oczekiwania na konsultację jest sporą przeszkodzą, szczególnie jeśli zależy nam na czasie. Plusem taksy notarialnej jest fakt, że ceny nie będą dla nas zaskoczeniem. Zdecydowana większość prostych spraw jest załatwiania „od ręki”.

Nieco inaczej jest w przypadku bardziej złożonych przypadków, które najczęściej wymagają konsultacji. Jest ona podstawą do tego, aby prawnik zaproponował nam najkorzystniejsze rozwiązanie. Wiele osób, które umawiają się do notariusza nie posiada wiedzy, czy też doświadczenia z branży prawnej.

Sporządzenie testamentu

Testament sporządzony przez notariusza ma wartość prawną. Za standardowy dokument zapłacimy 50 zł. Inna kwota obowiązuje w przypadku testamentu, w którym uwzględniono pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku. Jego sporządzenie będzie kosztować 150 zł.

Warto również wiedzieć, że istnieje możliwość wykonania testamentu zawierającego zapis windykacji. Jest to najdroższa forma dokumentu, która kosztuje 200 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwołać sporządzony w przeszłości testament. Nie jest to jednak darmowe – cena wynosi 30 zł.

Zrzeczenie się własności nieruchomości

Zrzeczenie się własności nieruchomości wymaga wizyty w kancelarii notarialnej. Jest to usługa, za którą zapłacimy 80 zł. Podobnie jest w przypadku zrzeczenia się prawa do użytku wieczystego. Oświadczenie o przyjęciu spadku to koszt 50 zł. Tyle samo zapłacimy za jego odrzucenie.

Oczywiście powyżej umieszczono jedynie niektóre ceny usług notarialnych. Zakres świadczonych usług jest o wiele szerszy, a wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Z pewnością bez większych problemów znajdziemy fachowca, który udzieli nam niezbędnego wsparcia.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here