System MES cenny dla firm produkcyjnych

System MES jest oprogramowaniem dla firm produkcyjnych, które wykorzystuje aplikacje, urządzenia i moduły z zakresu automatyki w celu zebrania wszelkich informacji o procesie produkcji. Dane te są przekazywane w sposób zrozumiały do odpowiednich działów, co pozwala reagować natychmiast i wprowadzać zmiany, by produkcja stała się bardziej wydajna.

Na jakim poziomie funkcjonuje system MES w firmie?

Można wyróżnić cztery najważniejsze poziomy funkcjonowania firmy produkcyjnej. Na samym szczycie znajduje się ten dotyczący logistyki i planowania – w tym sektorze wykorzystuje się systemy planowania zasobów firmy, czyli ERP. Niżej znajduje się obszar związany z kontrolowaniem i nadzorowaniem procesów produkcyjnych. Korzysta się tu ze sterowników, systemów urządzeń, komputerów, czy systemów baz danych typu SCADA gromadzących informacje o procesach, które są realizowane w trakcie produkcji.

Natomiast system MES jest swego rodzaju komunikatorem między poziomem biznesowym a produkcyjnym. Jego zadanie polega na przetwarzaniu danych zgromadzonych przez oprogramowanie SCADA i przesyłaniu ich do systemu ERP.

System MES poprawia konkurencyjność firmy na rynku

Dzięki systemowi MES udaje się usprawnić zarządzanie wykonywaniem produkcji. Poprzez to, że można przez cały czas monitorować proces produkcji, udaje się szybko i właściwie zareagować na wszelkie zachodzące zmiany w dziale produkcji. W ten sposób rzadziej dochodzi do błędów, w tym tych popełnianych przez pracowników.

Ponadto firma produkcja, która korzysta z systemu MES, może w sposób elastyczny dopasować się do oczekiwań klientów, czy międzynarodowych wymagań poprzez optymalne zarządzanie wydajnością. Za pomocą oprogramowania udaje się również wychwycić wszelkie odchylenia parametrów wyrobów od założonych norm, co pozwala znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy i je wyeliminować.

Dlaczego warto skorzystać z systemu MES?

Korzystając z systemu MES, firma produkcyjna może uzyskać przewagę nad innymi przedsiębiorstwami w branży. Dzięki niemu udaje się osiągnąć zakładany efekt biznesowy i to niezależnie od tego, czy dotyczy on wydajności produkcji, czy jakości wytwarzanych produktów.

Za pomocą tego systemu można również między innymi zmniejszyć koszty produkcji, dopasować produkcję zarówno do wewnętrznych przepisów, jak i tych odgórnych. W dodatku wszystkie te działania można uzyskać bez dużego nakładu czasu i na zadowalających warunkach pieniężnych.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here