Jak zwiększyć energię życiową?

Nadążanie za wyzwaniami stawianymi przez życie możliwe jest dzięki energii, jakiej każdy z nas posiada dość sporo. Zdarzają się jednak krótsze lub dłuższe okresy, w której tej energii brakuje na tyle, że czujemy się ogarnięci przez ogólne zniechęcenie, nie mamy motywacji, odczuwamy nadmierne zmęczenie. Można to zmienić, skupiając się na zapewnieniu sobie odpowiedniej „pożywki” w postaci właściwej diety i pozytywnego myślenia. Dobrze jest też wiedzieć, jak sobie doraźnie pomóc we wszystkich chwilach pełnych negatywnych myśli.
Jak zwiększyć energię życiową?

Czy to aby nie depresja?

Brak energii to jedno, depresja – drugie i do tego trzeba ją leczyć. Jeśli nie jesteś w stanie podnieść się z łóżka z powodu braku motywacji, ciągle jesteś zmęczony i łapiesz się na myśli, że wolałbyś zasnąć i się nie obudzić, sytuacja wymaga konsultacji z psychoterapeutą lub psychiatrą. Im dłużej źle się czujesz, tym bardziej konieczna jest wizyta u specjalisty. Nie zawsze diagnoza od razu dotyczy depresji. Wiele osób nie radzi sobie po prostu z pewnymi problemami, a jeśli nie ma z kim omówić trapiących ją kłopotów, pogrąża się w ogólnym zniechęceniu. O taką usługę można poprosić lekarza.

Niewłaściwie się odżywiamy i to jest przyczyna

Zła dieta potrafi naprawdę szybko zrujnować organizm, a także sferę psychiczną, choć być może ciężko ci w to uwierzyć. Całe życie jesz hamburgery, hot dogi i pizze i czujesz się dobrze. Tymczasem zmiany zachodzą i kiepskie samopoczucie może pojawić się w chwili, gdy zupełnie nie będziesz się tego spodziewać. Warto zadbać o dietę z wyprzedzeniem, więc oczywiście wypadałoby zrezygnować z fastfoodów, białego pieczywa, tłustych mięs. Zamiast tego polecane są takie produkty jak owoce i warzywa, ryby, kasze, ciemne pieczywo. Będziesz mieć lepszą sylwetkę i poczujesz się wyjątkowo lekko.

Albo też jemy nieregularnie…

W specyficznych nowoczesnych czasach nie każdy ma czas na śniadanie i nie każdy pilnuje, żeby pozostałe posiłki jeść o regularnych porach. Tymczasem śniadanie jest bardzo ważne, dostarcza energii na cały dzień! Musi być oczywiście właściwie skonstruowane. Zapominanie o nim jest przyczyną odczuwanego rano zmęczenia. Kolejne dania spożywane w ciągu dnia powinny być również zbilansowane. Pamiętaj, żeby dostarczyć sobie sporo witamin dzięki dodawaniu do potraw warzyw i owoców. Każdego dnia warto jeść o tych samych porach.

Nie dbamy o zdrowy sen

Żeby czuć się dobrze i być wypoczętym, trzeba odpowiednio się wysypiać – zapewnia to regenerację mózgu, a właściwie całego organizmu. Zarywanie nocy, sen słabej jakości lub zbyt krótki nie pozwoli na to i w efekcie kolejnego dnia wcale nie czujesz się świeżo. Jesteś słabo skoncentrowany i zniechęcony do życia. Staraj się przesypiać przynajmniej osiem godzin, kłaść się i wstawać o tej samej porze oraz nie wylegiwać się w łóżku w ramach typowego leniuchowania.

Niechęć do ruchu

Może to i brak czasu, ale najprawdopodobniej zwykłe lenistwo. Jeśli chcesz popracować nad sobą i swoim samopoczuciem, pomyśl o jakiejś aktywności fizycznej. Sport pomoże ci odzyskać sprawność, poprawisz sylwetkę i zwiększysz swoją energię, będziesz mieć też lepszy humor.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here