Jak znaleźć pracę po 40?

Osiągnięcie pewnego wieku wiąże się z licznymi doświadczeniami, szeroką wiedzą, lepszymi niż wcześniej umiejętnościami zarządzania czasem. Wielu pracodawców ceni sobie dojrzałych pracowników, ale prawdą jest też, że po ukończeniu np. czterdziestego roku życia stajemy się nieco mniej pożądani na rynku pracy. Jeśli jesteś w tym wieku lub się do niego zbliżasz, a nie masz stałej pracy, wykorzystaj wskazówki zawarte w poniższym artykule.

Jak znaleźć pracę po 40?

1. Podejmij dojrzałą decyzję, jaka branża cię interesuje, czym chcesz się zajmować, na jakie stanowisko możesz rekrutować. Na pewno wiesz to lepiej, niż osoba świeżo po studiach.

2. Skonstruuj odpowiednie dokumenty rekrutacyjne. Pracodawca może oczekiwać od osoby w tym wieku nie tylko dojrzałości, ale również świadomości, że ma jeszcze przed sobą wiele dobrych lat – przecież nie zostaniesz zatrudniony tylko dlatego, że udało ci się już coś osiągnąć raz lub dwa. Musisz zapewnić swojego przyszłego szefa, że wybierając cię, zyska wartościową osobę z dużymi możliwościami. Dlatego też np. w liście motywacyjnym opowiedz, co możesz zrobić po zatrudnieniu, jak się wykażesz itd.

3. Masz bogate doświadczenie, wiele ukończonych kursów, praktykę w zawodzie – opisz to, nie wstydź się tego, że twój życiorys będzie miał o wiele większą objętość niż pozostałe. Twoje osiągnięcia zawodowe to ogromna zaleta, więc postaraj się, by pracodawca się o niej dowiedział.

4. Czterdzieści lat to nie starość, więc zapewne czujesz się jeszcze młodo, masz dużo energii. Przekonaj o tym pracodawcę. Zaprezentuj mu się od tej „młodej” strony.

5. Wykorzystaj również swoje doświadczenie życiowe do zaimponowania możliwościami. Jeśli masz dzieci, bywałeś za granicą, uczyłeś się wielu różnych rzeczy nawet nie powiązanych z branżą, czegoś cię to nauczyło. Dlatego też z czystym sumieniem możesz przedstawić się jako osoba dynamiczna, odporna na stres.

6. Pokaż pracodawcy, że nie jesteś zamknięty na żadną nową umiejętność. Przedstaw się z najlepszej strony pod kątem branży, o zatrudnienie w której się starasz, na przykład przed rozmową przeanalizuj, w jakich punktach możesz „zabłysnąć” i zrób to. Godne wzmianki są chociażby zainteresowania nowoczesną technologią, technikami sprzedaży, osiągnięciami medycyny itd.

7. Nie bój się konieczności przekwalifikowania – to po prostu kolejny zakręt na drodze rozwoju. Na pewno masz umiejętności, które przydadzą się w tej nowej dziedzinie. Odkryj, co sprawia ci przyjemność, zapisz się na kurs lub szkolenie.

8. Wiele osób w wieku dojrzałym woli własną działalność niż pracę u kogoś innego. To również bardzo dobry pomysł. Wybierz branżę i zrób research, by dowiedzieć się, co się najbardziej opłaci. Zgromadź odpowiednie dokumenty, pomyśl o współpracownikach i zacznij działać.

9. Zadbaj o swoją formę i wygląd. Z wysportowaną sylwetką, bez zadyszki i nadwagi będziesz atrakcyjniejszy dla potencjalnego pracodawcy – może nie jest to do końca właściwe, ale w ten sposób spełnisz kolejne ważne kryterium. Dużo się uśmiechaj i okazuj, że jesteś radosną, zadowoloną z zycia osobą.

10. Jeśli szukasz pracy dłuższy czas, ale nie znalazłeś niczego ciekawego, pomyśl o wolontariacie lub czymś podobnym. Nie będziesz się nudzić, zyskasz kolejne doświadczenie, a ewentualny przyszły szef na pewno to doceni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here