Jak zwiększyć kreatywność?

Niektóre zawody wymagają od nas wysuwania ciągłych pomysłów, innowacji, rozwiązań. Cecha, która na to pozwala, to kreatywność – na szczęście jest ona wpisana w możliwości każdego człowieka, tyle że u niektórych bywa przygaszona i ukryta. Bywa też tak, że osoby obdarzone nawet sporą kreatywnością boją się mówić o swoich pomysłach z obawy przed krytyką bądź brakiem odpowiednich argumentów. Gdy zdarza ci się unikać wyzwań w pracy tylko z tego powodu, że czasami nie czujesz się wystarczająco kreatywny, mamy dla ciebie kilka pomocnych rad.

Jak zwiększyć kreatywność?

1. Notuj pomysły

Myśli są dość ulotne i często zanim zdążymy coś dobrze zaplanować lub przekazać informację innym, zapominamy sporo szczegółów. Dlatego też warto, byś starał się notować wszystko, co wymyślisz i uznasz za warte zapamiętania. Możesz zainwestować w zwykły, papierowy notatnik i zawsze mieć go przy sobie albo też wypróbować jakąś aplikację na telefon (jeśli należysz do ludzi, którzy nigdzie się bez niego nie ruszają). Świadomość, że bez problemu możesz zapisać każdy pomysł, może być pobudzająca, a myśli przelane na papier (czy ekran) o wiele łatwiej poukładać w spójną całość.

2. Zadbaj o pożywkę dla wyobraźni

Z pewnością już nie raz doświadczyłeś nagłego przypływu kreatywności po obejrzeniu ciekawego filmu, przesłuchaniu nowej płyty, przeczytaniu książki. Tak to działa – potrafimy się inspirować sztuką i dlatego warto zadbać o jej obecność w naszym życiu. Postaraj się co jakiś czas spędzić chwilę z lekturą, wybierz się do kina albo do teatru. Oglądaj obrazy i rzeźby, a także architektoniczne dzieła obecne w wielu miastach. To fantastyczny i przyjemny sposób na rozwój.

3. Nie żyj statycznie

Oprócz sztuki, inspirujące bywają także zmiany w życiu, zwłaszcza te radykalne. Zmieniaj swoje zainteresowania i pasje, np. zamiast ciągle grać w szachy, sprawdź, czy nie poradzisz sobie z piłką ręczną. Jesteś wielkim miłośnikiem jazzu – wybierz się na koncert popowy. Nowe doświadczenia sprawiają, że rozszerzasz horyzonty i zwiększasz wiedzę. Masz większe możliwości porównywania i rzadziej zechcesz odwoływać się do stereotypów (po co, skoro zyskasz własne opinie na wiele tematów).

4. Pozbądź się skłonności do rutyny

Wiele dorosłych osób popada w pewien stworzony przez siebie harmonogram codziennych zajęć. Robimy wszystko o tej samej porze i w tej samej kolejności. To z jednej strony sposób, by opanować stres, ale z drugiej czynnik tłumiący kreatywność. Wprowadź małe zmiany do swojego życia. Zmodyfikuj na przykład formę wypoczynku czy zacznij jeść obiad inaczej niż dotychczas, spaceruj w inne miejsca lub nawiąż relacje z nowymi ludźmi.

5. Posługuj się odpowiednimi metodami, gdy trzeba coś wymyślać

Gdy zachodzi potrzeba, by szybko wyjść z ciekawą inicjatywą, najczęściej umysł jakby złośliwie usuwa z twojej głowy wszystkie odpowiednie myśli. Wypróbuj wtedy metody opracowane specjalnie do natychmiastowego pobudzenia kreatywności. Jedną z takich metod jest burza mózgów (nazwa mówi sama za siebie). Na przeprowadzenie jej potrzebujesz około piętnastu minut, kartki papieru i czegoś do pisania. Na kartce zapisz hasło lub pytanie, do jakiego masz się odnieść, a później bez skrępowania wypisuj wszelkie swoje skojarzenia, wnioski, wątpliwości. Po upływie założonego czasu przeanalizuj efekty pracy i wybierz najlepsze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here