Jak skutecznie przemawiać

Wcześniej czy później, każdy z nas staje przed koniecznością wystąpienia przed publiką. Niekoniecznie musi to sytuacja związana z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Wygłoszenie toastu na weselu to też rodzaj przemówienia. Warto wiedzieć, jak się do takiego wystąpienia przygotować, jakich słów używać, na co zwracać uwagę, czego unikać a co włączyć do wypowiedzi oraz jak poradzić sobie ze stresem, który zwykle towarzyszy przemówieniom publicznym. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad, które pomogą Ci poradzić sobie z tego rodzaju wyzwaniem.

ZADBAJ O SWÓJ WYGLĄD

Jak skutecznie przemawiaćWiele osób niestety postrzega atrakcyjność wypowiedzi innych przez pryzmat wyglądu. Niedbały ubiór może spowodować, że nie będziesz słuchany, a niechlujne uczesanie sprawić, że to na nim, a nie na treści przemówienia będą koncentrować uwagę słuchacze. Nie można też przesadzić w drugą stronę – zbyt dekoracyjne odzienie, krzykliwe kolory czy nadmiar ozdób równie skutecznie odwrócą uwagę od tego, co masz do przekazania. Ubranie powinno być skromne, ale stosowne do okazji. Pamiętaj też o tym, żeby nie wykonywać zbyt gwałtownych gestów i kontrolować mimikę – mają one komponować się z treścią przemówienia i zachęcać do jego wysłuchania.

NIE PRZEMAWIAJ MONOTONNIE

Eksponuj myśli i hasła przewodnie przez zmianę tempa mówienia i tonu, operowanie pauzami, ściszanie bądź pod podnoszenie głosu. Jeśli tego nie zrobisz, możesz szybko znudzić słuchaczy bądź sprawić, że nie wychwycą tego, co najistotniejsze w Twoim przemówieniu.

PRZYZNAJ SIĘ DO BŁĘDU

Nikt nie jest idealny. Każdemu może zdarzyć się, że zapomni jakiegoś słowa czy zboczy z wątku. Przyznaj się do błędu, poproś publiczność o podpowiedź, użyj słowa „przepraszam”. Paradoksalnie, mała wpadka, jeśli obrócisz ją w żart albo zaangażujesz słuchaczy do pomocy, może sprawić, że zobaczą w Tobie człowieka. Obdarzą Cię wtedy sympatią, a aktywnie angażując się, na przykład w przypomnienie danego słowa, będą bardziej chętni do zwracania uwagi na to, co mówisz.

ROZWIJAJ SWOJE POCZUCIE HUMORU

Obrócenie w żart pomyłki czy przejęzyczenia nie jest trudne, jeśli masz poczucie humoru i potrafisz spojrzeć na swoje błędy z dystansu. Czasami takie lapsusy językowe stają się głośne, obiegają internet, wywołując uśmiech i sympatię odbiorców, jeśli osoba, która je popełniła, umiejętnie wybrnie z sytuacji. Ważne jest, aby żarty i dowcipy były kulturalne i nie uraziły nikogo z publiczności.

KONTAKT Z PUBLICZNOŚCIĄ

Nie czytaj z kartki, nie wpatruj się w pulpit, okno czy podłogę. Nawiąż kontakt wzrokowy ze słuchaczami, ale nie skupiaj się na paru wybranych osobach. Postaraj się obejmować wzrokiem całą salę. Możesz dzięki temu obserwować reakcje i w razie potrzeby zmodyfikować treść przemówienia. Odbiorcy natomiast poczują się ważni widząc, że mówisz do nich. Możesz też zejść z podium aby zadać pytania wybranym osobom. Urozmaica to wystąpienie, a słuchacze mają wrażenie, że to oni znajdują się w centrum uwagi i że ważne jest to, o co chcą zapytać, czy powiedzieć.

GESTY I JĘZYK

Unikaj nadmiernej gestykulacji, która rozprasza słuchaczy. Jeśli masz skłonności do wymachiwania rękami, ogranicz swoje ruchy do minimum. Bądź naturalny. Mowa Twojego ciała musi być spójna z treścią przemówienia.
Nie operuj pojęciami naukowymi, jeśli masz przed sobą słuchaczy, którzy ich nie znają. Gdy Twoje przemówienie będzie zbyt skomplikowane, stracisz zainteresowanie publiczności.

BĄDŹ WIARYGODNY I INSPIRUJĄCY

Jeśli nie wierzysz w to, co mówisz, możesz zostać uznany za osobę niewiarygodną, a takich nikt nie chce słuchać. Postaraj się przemawiać tak, aby porwać publiczność, aby uświadomić ludziom ich potrzeby i zachęcić do działania. Ta sztuka udaje się nielicznym, ale warto się w niej szkolić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here