Trudnych ludzi nie sposób uniknąć. Jedyne, co można zrobić, to nauczyć się sobie z nimi radzić. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym życie z osobami sprawiającymi kłopoty będzie prostsze.
- Zacznij od poznania samego siebie. Im więcej będziesz wiedział o swoich słabych stronach, czułych punktach czy uprzedzeniach, tym łatwiej będzie Ci się kontrolować, unikać starć i sprzeczek.
- Zastanów się, w jaki sposób zachowuje się dana osoba, czy dostrzegasz w tym zachowaniu jakieś schematy bądź reakcje, po których wiesz, że nastąpi kłótnia. Dzięki temu dostrzegając je, będziesz mieć chwilę czasu, żeby się do niej przygotować.
- Nie daj się sprowokować do udziału w kłótni. Jeśli nauczysz się nie angażować się w konflikt, nie dojdzie do niego.
- Sam decyduj, czy chcesz brać udział w danej sprzeczce. Wszystkich kłótni nie da się uniknąć, ale masz wpływ na to, w których chcesz uczestniczyć, a w których nie.
- Zaakceptuj fakt, że ludzie różnią się między sobą. Stanowi to przyczynę wielu nieporozumień. Mają odmienne poglądy, wyznają inne wartości, używają różnych słów. Jeśli będziesz o tym pamiętać, mniej będzie konfliktów, w które się zaangażujesz.
- Uszanuj to, że ludzie mają odmienne zdanie i pamiętaj, że każdy ma prawo do tego, aby postępować zgodnie ze swoimi przekonaniami. Nie są one powodem do tego, aby okazywać komuś pogardę. Jeśli będziesz szanować innych, sam spotkasz się z szacunkiem.
- Stawiaj granice. Pamiętaj, że również i Ty masz prawo do szacunku i żądaj, żeby Ci go okazywano.
- Staraj się patrzeć pozytywnie i pokazuj te pozytywy innym. Wykaż się też poczuciem humoru. Miła, wesoła atmosfera będzie sprzyjać temu, aby osoby konfliktowe zmieniły swoje nastawienie.
- Zastanów się, co Ci przeszkadza w zachowaniu osób, z którymi się często sprzeczasz. Być może przyczyna leży też po Twojej stronie. Spróbuj też spojrzeć na sporne sprawy z ich perspektywy i pomyśleć, co może je denerwować w Twoim postępowaniu. Bez względu na to, do jakich wniosków dojdziesz, jeśli ustalisz, co wywołuje u Ciebie
negatywne emocje, będzie Ci łatwiej tolerować zachowania, które są ich przyczyną.
- Nie postrzegaj każdego zachowania, które wywołuje Twój gniew, jako ataku wymierzonego przeciwko Tobie, ponieważ nie zawsze tak właśnie jest.
- Jeśli ktoś o coś Cię obwinia, zapytaj, co według niego powinieneś zrobić, żeby zażegnać spór. W ten sposób zmusisz przeciwnika do skupieniu się na znalezieniu rozwiązania, a nie na atakowaniu Cię.
- Unikaj plotek i narzekania. Rozmowa o trudnych osobach ma sens, jeśli chcesz się kogoś poradzić. W przeciwnym razie potęguje tylko i utrwala Twoje negatywne emocje.
- Naucz się samokontroli. Zwracaj uwagę na swoje uczucia i staraj się je opanować. Nie dopuszczaj do eskalacji agresji z Twojej strony.
- Popracuj nad swoimi kompetencjami w zakresie komunikowania się. Umiejętność jasnego i precyzyjnego wyrażania się ułatwi Ci dojście do porozumienia z każdą osobą.
- Poproś o radę profesjonalistów: osoby, które na co dzień stykają się z ludźmi konfliktowymi. Mogą to być psychologowie, nauczyciele zajmujący się resocjalizacją bądź rodzice trudnych dzieci.
- Pamiętaj, że nie zawsze to Ty masz rację. Być może słuszność ma Twój oponent, ale nie potrafisz tego dostrzec.
- Wyjdź z pokoju, jeśli sytuacji nie uda się rozwiązać. Być może potrzeba na to więcej czasu, nie wszystko można osiągnąć od razu.
- Nie pielęgnuj gniewu i urazy. Spróbuj zapomnieć o złych rzeczach, wybaczyć je i dać drugiej stronie szansę na zbudowanie z Tobą poprawnych relacji.