Jak się rozwijać - efektywne samokształcenie

Poniżej przedstawimy Ci kilka prostych technik, dzięki którym będziesz w stanie szybciej i efektywniej się uczyć, nabywać nowe umiejętności oraz przyswajać informacje. Nie zniechęcaj się zatem, jeśli wydaje Ci się, że należysz do grona osób, które muszą poświęcić wiele godzin, aby nauczyć się czegoś. Być może metody, które stosowałeś do tej pory, były mało skuteczne.

URUCHOM WYOBRAŹNIĘ

Nie uciekaj przed marzeniami. Posłuż się swoją wyobraźnią i sprawdź, gdzie widzisz siebie w przyszłości. Kim byś chciał zostać, czym się zajmować? Czy są to konkretne plany, czy na razie mgliste wizje? Pomyśl o tym, ile masz czasu, który możesz wykorzystać na wprowadzenie zmian w swoim życiu oraz jakie masz możliwości, aby zacząć je wcielać. Czy marzysz o tym, żeby Twoje życie zawodowe zmieniło się o diametralnie, chcesz zająć się czymś dla Ciebie nowym? Zbuduj obraz samego siebie w odniesieniu do dalszego samokształcenia.

USTALAJ CELE

Zacznij wyznaczać sobie realistyczne, konkretne cele i określać czas, w którym zostaną one przez Ciebie zrealizowane. Aby ułatwić zadanie, każdy cel podziel na etapy. Będziesz wtedy w stanie śledzić swoje postępy i odznaczać kolejne kroki, które poczyniłeś na drodze do ich osiągnięcia.

ZNAJDŹ MENTORA

Odszukaj osobę, która posiada praktyczną wiedzę i doświadczenie w przedmiocie, którego chcesz się nauczyć lub w dziedzinie, w której chcesz się doskonalić. Może to być wykładowca, korepetytor, trener lub znajomy. Ważne jest, żebyś mógł liczyć na jej pomoc, rady i wsparcie.

ZBUDUJ OGÓLNĄ WIZJĘ

Zbuduj w wyobraźni obraz Twojego samokształcenia. Musi tworzyć spójną całość. Nie mogą to być luźno powiązane ze sobą fragmenty dotyczące poszczególnych dziedzin, ponieważ może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie ich ze sobą połączyć.

PYTAJ

Im więcej pytań zadasz, tym lepiej zrozumiesz i więcej się dowiesz o dziedzinie, w której chcesz być ekspertem. Nie musisz zadawać ich innym, możesz sam je stawiać i szukać na nie odpowiedzi w książkach lub w internecie. Zastanawiaj się nad tym, czego się dowiesz, staraj się dogłębnie przemyśleć i przeanalizować każde zagadnienie.

USTAL, CO CI POMAGA W OSIĄGNIĘCIU CELU

Zastanów się nad tym, co sprawia, że udaje Ci się realizować swoje zamiary. Albo nad tym, co Ci w tym przeszkadza. Być może masz zbyt wysokie oczekiwania, za szybko się zniechęcasz, brakuje Ci inspiracji, zapału, uporu lub konsekwencji w działaniu? A może powstrzymuje Cię świadomość ciężkiej pracy i wysiłku, jaki musisz włożyć, aby osiągnąć zamierzony cel?

Jak się rozwijać - efektywne samokształcenie
NAŚLADUJ PRAKTYKÓW

Zdobądź trzy poradniki, napisane przez osoby, które odniosły sukces w dziedzinie, w jakiej się doskonalisz. Zapoznaj się z metodami, jakich używały. Dowiedz się, skąd czerpały inspirację i motywację do działania. Wyciągnij wnioski i skorzystaj z ich doświadczenia.

TRENUJ SZYBKIE CZYTANIE

Osoby, które szybko czytają, umieją wychwytywać z tekstu istotne informacje. Postaraj się ćwiczyć w szybkim ogarnianiu wzrokiem całej strony i zwracaniu uwagi na najciekawsze i najważniejsze fakty.

ANGAŻUJ WSZYSTKIE ZMYSŁY

W ten sposób szybciej przyswoisz sobie wiedzę. Sporządzaj grafiki, dzięki którym zapamiętasz wzrokowo najważniejsze fakty, przypisuj do nich dźwięki, kolory lub nawet zapachy. Nagrywaj i odsłuchuj wykłady.

POSTAW NA DZIAŁANIE

Na osiągnięcie sukcesu największy wpływ ma ciężka praca, dzięki której zdobędziesz doświadczenie i praktyczną wiedzę, najwyżej cenioną na rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here