Jak odpowiedzieć na pytanie o wysokość zarobków

Na rozmowie kwalifikacyjnej jest pytanie, na które nigdy nie powinieneś odpowiadać wprost. Chodzi oczywiście o pytanie o wysokość zarobków, na jakie liczysz. Nigdy na wejściu nie podawaj liczb. Jeśli to zrobić, stracisz bezpowrotnie szansę na wynegocjowanie lepszej stawki. Nie wiesz bowiem, jaką pulą dysponuje Twój potencjalny pracodawca. Może się zdarzyć, że jest ona znacznie wyższa niż kwota, jaką wymienisz. Dąż do tego, aby to osoba, które z Tobą przeprowadza wywiad, powiedziała Ci o widełkach, jakie jest w stanie zaoferować. Wtedy możesz dążyć do pozyskania wynagrodzenia z najwyższego oferowanego pułapu. Oczywiście pod warunkiem, że masz cechy i umiejętności, których się wymaga na oferowanym stanowisku. Zapoznaj się z poniższymi przykładami właściwych odpowiedzi na najczęściej zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych pytania dotyczące wynagrodzenia.

„Jaka wysokość zarobków Pana/Panią interesuje?”

W takiej sytuacji dobrze jest w grzeczny sposób uniknąć odpowiedzi, prosząc o więcej informacji:
„Wolałbym najpierw dowiedzieć się więcej o Państwa wymaganiach i oczekiwaniach wobec osoby zatrudnionej na tym stanowisku oraz o tym, jak będzie się kształtował zakres moich obowiązków”.

„Proszę powiedzieć, jakie wynagrodzenie otrzymywał Pan/Pani za pełnienie obowiązków na stanowisku zajmowanym w swojej ostatniej pracy?”

Można w sprytny sposób uniknąć odpowiedzi, zwłaszcza jeśli wynagrodzenie składało się z części stałej i premii lub zakres obowiązków zmieniał się w czasie.
„Wynagrodzenie za pracę na poprzednim stanowisku składało się z podstawy oraz premii, której wysokość uzależniona była od zakresu moich obowiązków, który zmieniał się na przestrzeni czasu”.

Jak odpowiedzieć na pytanie o wysokość zarobków
Jeśli osoba prowadząca rozmowę będzie chciała kontynuować temat zarobków, można delikatnie zwrócić jej uwagę, że wynagrodzenie w pracy, o którą się ubiegasz, nie powinno być uzależnione od wysokości zarobków otrzymywanych na poprzednim stanowisku.
„Zanim przystąpimy do rozmowy na temat finansów, chciałbym porozmawiać o zakresie obowiązków, które bym wykonywał w Państwa firmie. Myślę, że wtedy będziemy mogli poruszyć kwestię wynagrodzenia adekwatnego do nakładów pracy”.

Jakie ma Pan/Pani oczekiwania, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia?

Odpowiadając na to pytanie, warto skierować rozmowę w nieco innym kierunku, pokazując zarazem, że masz poczucie własnej wartości oraz wierzysz, że firma potrafi ją odpowiednio docenić.
„Moim priorytetem jest znalezienie satysfakcjonującej pracy, w której będę mógł w pełni wykorzystać moje kwalifikacje. Jestem przekonany, że Państwa firma zapewnia wynagrodzenie na takim poziomie, na jakim jest ono standardowo oferowane na tego typu stanowiskach”.

Proszę przedstawić swoje oczekiwania odnośnie wynagrodzenia, abyśmy wiedzieli, czy zaproponować Panu/Pani to stanowisko.

Na takie pytanie warto odpowiedzieć wprost, ale tak, aby to druga strona została zobligowana do wystosowania propozycji.
„Byłbym zobowiązany, gdybyście przedstawili mi Państwo swoją ofertę, bazując na budżecie przeznaczonym na to stanowisko”

Czemu unika Pan/Pani podania kwoty wynagrodzenia, jakiego Pan/Pani oczekuje?

„Jestem przekonany, że macie Państwo większą niż ja wiedzę o tym, jak ważne jest oferowane stanowisko dla firmy, i liczę na to, że uzyskam od Państwa informację na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here