Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy z etapów starania się o pracę. Od tego, jak na niej wypadniesz, zależy, czy Cię zatrudnią. Nastaw się na wszelkiego rodzaju podchwytliwe pytania i stwórz scenariusz odpowiedzi na nie. Nie zapomnij też, że równie ważne jest nie tylko to, co mówisz, ale i jak mówisz. Poczytaj artykuły na temat komunikacji niewerbalnej. Ułatwią Ci nawiązanie lepszego kontaktu. Pamiętaj, że nawet najlepsze kwalifikacje i imponujące C.V. nie będą brane pod uwagę, gdy osoba rekrutująca źle Cię odbierze podczas spotkania w cztery oczy. Jeśli dojdzie do wniosku, że nie jesteś sympatyczną osobą, Twoja kandydatura zostanie odrzucona.
Wskazówki, jakie znajdziesz poniżej, pomogą Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Im więcej będziesz wiedzieć o tym, o czym możesz mówić, a o czym nie, jakich słów używać i na co zwrócić uwagę, tym bardziej zwiększysz swoje szanse na zdobycie stanowiska.
UŚMIECH
Jest ważny, ale nie może być sztuczny. Uśmiechaj się tylko wtedy, kiedy kontekst rozmowy na to pozwoli i nie rób tego za często. Możesz bowiem zostać odebrany jako ktoś nienaturalny, a więc i niewiarygodny lub nerwowy i pozbawiony pewności siebie.
TEMATY
Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chcesz pracować. Porusz kwestie związane z jej działalnością. Pokażesz tym samym, że poważnie podchodzisz do oferty i że zależy Ci na zatrudnieniu właśnie w tym miejscu; że wiążesz z nim swoje plany na przyszłość i że nie szukasz pierwszej lepszej pracy. Nigdy nie poruszaj tematów nieistotnych. Pamiętaj, że to jest rozmowa kwalifikacyjna, a nie towarzyska.
WYGLĄD
Ubierz się stosownie, okażesz w ten sposób szacunek osobie, z którą rozmawiasz. Weź też pod uwagę panującą temperaturę. Jeśli będzie Ci za gorąco, zaczniesz się pocić, a to zadziała na Twoją niekorzyść. Możesz bowiem zostać odebrany jako ktoś nerwowy i mało odporny na stres.
MÓW TAK
Nie bój się wyzwań i ambitnych projektów. Jeśli zostaniesz zapytany o gotowość podjęcia się ich realizacji, nie zaprzeczaj, nie zastanawiaj się i nie udzielaj dwuznacznych odpowiedzi. Po prostu powiedz „tak”.
NIE SKUPIAJ SIĘ NA SZCZEGÓŁACH
O detalach będzie jeszcze czas porozmawiać. Rozmowa kwalifikacyjna to nie jest właściwy moment na pytanie, gdzie można coś zjeść w czasie przerwy obiadowej lub jak wyglądają pokoje dla pracowników.
KŁAMSTWO NIE POPŁACA
Jeśli osoba rekrutująca zorientuje się, że ją okłamujesz, raz na zawsze przekreślisz swoje szanse na zatrudnienie. Pamiętaj, że nie wiesz, kto z Tobą rozmawia, jaką ma wiedzę i znajomości. O wpadkę bardzo łatwo, a jej konsekwencje są nieodwracalne.
UWAŻAJ Z ŻARTAMI
Osoba, z którą będziesz rozmawiać, może mieć odmienne poczucie humoru niż Ty.
WYMAGANIA
Rozmawiaj tylko o takich oczekiwaniach, które są istotne. Są nimi wynagrodzenie i godziny pracy, ale już nie klimatyzacja czy ergonomiczne krzesła.
SZANUJ CZAS
Nie przeciągaj niepotrzebnie rozmowy, nie prowadzać długich dyskusji. Nie jesteś jedyną osobą umówioną na spotkanie w tym dniu. Pokaż, że cenisz czas zarówno swój, jak i innych.
DYSKRECJA
Nie mów źle o swojej ostatniej pracy, nawet jeśli powodem, dla którym chcesz ją zmienić, była zła atmosfera czy też nierzetelność zwierzchników. Lojalność i dyskrecja to bardzo ważne cechy. Nikt nie chce zatrudnić osoby, która będzie roznosiła plotki o firmie.