Jak dbać o mózg, wykorzystując nowe technologie

Nowoczesne technologie mają swoje zalety, ale i wady – przede wszystkim nas rozpraszają. Jeśli jednak będziesz z nich odpowiednio korzystać, mogą pobudzać mózg do pracy. Regularne treningi umysłowe to dobre rozwiązanie m.in. na problemy z koncentracją. Jak dobrze wykorzystać nowe technologie, aby wspomóc pracę mózgu i rozwinąć tę cenną umiejętność?

Nowoczesne technologie oraz Internet i sprzęt elektroniczny nie pozostają bez wpływu na mózg i zdolność koncentracji. Jednak to od nas zależy, czy będą rozpraszaczami, czy może pomogą rozwinąć umiejętność skupiania uwagi na konkretnym zadaniu. Poznaj potrzeby mózgu, a następnie wypróbuj różne metody, które mają korzystny wpływ na koncentrację.

Potrzeby mózgu

Zanim zaczniesz układać plan treningowy dla swojego mózgu, dowiedz się, czego on właściwie potrzebuje. Konieczne są systematyczne ćwiczenia na koncentrację, umiejętność odpoczywania, dobrze zbilansowana dieta, nawodnienie i dotlenienie, aby pracował na pełnych obrotach i nie zaczął przedwcześnie się starzeć.

Umysłowa siłownia pozwala na rozwój, ale też kształtuje umiejętność logicznego myślenia, pobudza wyobraźnię, a także wpływa pozytywnie na zdolność koncentracji. Jeśli zadbasz o ciągły rozwój swojego umysłu, Twoje działania – w szkole, w pracy czy w domu – będą na pewno bardziej efektywne. Skoro znasz już potrzeby mózgu, zapamiętaj też, że lenistwo intelektualne i rutyna to najwięksi wrogowie mózgu – problemy z koncentracją to w dużym stopniu ich „wina”.

Metody tradycyjne i nowoczesne

Koncentracja jest cenną umiejętnością, więc koniecznie dbaj o nią każdego dnia. Pamiętaj, że mózg lubi różnorodne bodźce, dlatego unikaj rutyny – łącz tradycyjne ćwiczenia na koncentrację z nowoczesnym metodami. Dobre efekty przyniesie układanie puzzli, wykonywanie krzyżówek i rozwiązywanie łamigłówek, gra w skojarzenia, brydża czy w szachy.

Poza tym wiele klasycznych gier dostępnych jest także w wersji elektronicznej – możesz grać na komputerze, tablecie czy smartfonie na przykład w szachy czy gry karciane. Pobierz rozmaite aplikacje na telefon i korzystaj z nich w wolnej chwili – np. podczas jazdy autobusem czy w przerwie w pracy.

Ćwiczenia na koncentrację

Zadbaj o mózg i rozwój cennych umiejętności, korzystając z nowoczesnych technologii z rozwagą. Zacznij korzystać z aplikacji typu brain training każdego dnia, a wkrótce różnica będzie widoczna. Warto też ściągnąć wybraną apkę do nauki języka obcego – szlifuj w ten sposób słownictwo i reguły. Inne programy wspomogą logiczne i abstrakcyjne myślenie, a wszystkie rozwiną zdolność koncentracji. Umiejętne korzystanie z technologii i dobrodziejstw cywilizacji to szansa na zwiększenia efektywności nauczania i wydajności w pracy. Nowoczesne technologie można z powodzeniem wykorzystać do treningu mózgu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here