O asertywności zaczęto mówić dość niedawno, ale w przeciągu krótkiego czasu z umiejętności nieznanej stała się wręcz kluczową. Nie jest to nic dziwnego – naprawdę bardzo się przydaje. Osoba asertywna nie ma problemu przekazywać swoich opinii w rozmowie, jest otwarta, odważnie wypowiada się o uczuciach, myślach i oczekiwaniach. Umie odpowiednio zareagować na krytykę, rozmawiać z każdą osobą i co najważniejsze, odmawiać w sytuacjach, gdy zachodzi taka potrzeba. Jeśli nie posiadasz tej umiejętności, wypróbuj poniższe wskazówki:
1. Bądź stanowczy
Jeśli będziesz sprawiać wrażenie osoby stanowczej, łatwiej przyjdzie ci przekazać rozmówcy ważne informacje podczas rozmowy, a także odmówić mu. Musisz wyrażać się jasno, wprost i bez zbędnych słów. Pomocny będzie spokojny, rzeczowy ton, jak też utrzymywanie kontaktu wzrokowego (będzie świadczył o twoich szczerych intencjach).
2. Nie obawiaj się powtarzania informacji
Czasami fakt, że musisz powtórzyć jakąś informację podczas rozmowy, wytrąca cię z równowagi. Tymczasem metoda na „zaciętą płytę” jest bardzo skuteczna, zwłaszcza gdy ktoś upiera się przy swoich racjach albo zdaje się nie słyszeć, co do niego mówisz. Jeśli twój prosty i precyzyjny komunikat nie został właściwie przyjęty, powtórz go. Dzięki temu rozmówca przekona się, że nie zmienisz swojego zdania.
3. Kontroluj emocje
Większość rozmów, w których pojawiają się różnice zdań, w pewnym momencie zyskuje emocjonalny wydźwięk. Jeśli masz z czymś takim do czynienia, skomentuj to za pomocą neutralnego zwrotu i bez podnoszenia głosu. Możesz na przykład powiedzieć, że zauważyłeś, że ponoszą was emocje i może to doprowadzić do kłótni. Pozwoli to na rozpoznanie sytuacji i powrót do głównego wątku rozmowy, a wy nie zdążycie naprawdę się pokłócić.
4. Nigdy nie lekceważ rozmówcy
Niektóre rozmowy mogą zboczyć na tematy, w których nie czujesz się pewnie. Może się zdarzyć, że będziesz czuł się tym zirytowany, ale żeby nie stracić twarzy, zaczniesz pochopnie rzucać słowa, albo nawet obrazisz rozmówcę. Jest to najgorszy sposób na wybrnięcie z sytuacji. Lepiej będzie, gdy zastanowisz się nad swoimi słowami, albo przyznasz się do pewnej nieznajomości poruszanych kwestii. To naprawdę nic złego.
5. Rozsądnie przyjmuj krytykę
Krytyka nie jest przyjemna, ale czasami konieczna i generalnie nie sposób jej uniknąć. Jako osoba asertywna musisz właściwie na nią reagować. Otrzymując krytyczną opinię, przeanalizuj ją pod kątem tego, czy jest słuszna, czy może nie. W przypadku słusznej krytyki pozostaje ci tylko przyznać się do błędu, porażki bądź wad, niesłusznej – masz prawo się bronić poprzez odpowiednią argumentację. Nie daj się ponieść emocjom i obiektywnie oceń siebie.
Podczas nauki asertywności musisz uważać, by nie przekroczyć pewnych granic. Pamiętaj – asertywność zakłada uprzejme i stanowcze reagowanie na wszystko, co ci się nie podoba lub z czym się nie zgadzasz. Wprowadzenie do tego emocji oraz nieprzemyślanych słów na pewno nie uczyni z ciebie osoby asertywnej, wręcz przeciwnie. Wymaga to sporej pracy nad sobą, ale na pewno się opłaca.