Możliwość zatrudnienia osoby, która pomoże nam w sprzątaniu mieszkania czy domu, to oczywiście pewien luksus. Coraz więcej osób może jednak sobie na niego pozwolić. W dużych miastach usługi takie oferuje wiele firm, jak i indywidualnych osób. Również w mniejszych miejscowościach z pewnością są osoby, które nawet jeśli nie zajmują się sprzątaniem na pełen etat, to dorabiają w ten sposób. W każdym razie, raczej bez problemu znajdziesz kogoś do takiej pracy. Na początek nie zaszkodzi podpytać znajomych. A jeśli oni nic nie podpowiedzą, to od czego jest internet? Wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę, na przykład „sprzątanie mieszkań warszawa” (oczywiście Warszawę możesz zamienić na swoje miasto) z pewnością trafisz na wiele wyników.

Po pierwsze: zaufanie

Osoba, którą zatrudnisz do sprzątania twojego mieszkania, będzie się poruszała wśród twoich rzeczy, niektórych z nich będzie dotykać, przesuwać je, podnosić. Strach, jaki może się w tobie wzbudzić na samo wyobrażenie tej sytuacji, jest zrozumiały. Nie wyniesiesz przecież z domu, na czas sprzątania, wszystkich wartościowych przedmiotów. Nie oszukujmy się też, że twoja obecność w domu będzie wystarczającym zabezpieczeniem przez kradzieżą, chyba, że będziesz chodził za sprzątaczką krok w krok i bezustannie patrzył jej na ręce. O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się zatrudnienie do tej pracy osoby, która ma dobre rekomendacje, albo reprezentującej dużą firmę, która nie pozwoliłaby sobie na nadszarpnięcie wizerunku. Na pewno nie należy zatrudniać osoby, której nikt nie zna. W poszukiwaniu kogoś odpowiedniego pomoże uruchomienie poczty pantoflowej, albo po prostu przejrzenie ogłoszeń w internecie.

Po drugie: nie sprzątaj dla sprzątaczki

Wielu ludzi ma odruch porządkowania mieszkania, gdy tylko ktoś ma przekroczyć jego próg. To oczywiście wskazane w przypadku, gdy zapraszamy do siebie gości, jednak nie musimy sprzątać dla kuriera, który ma tylko przynieść paczkę, a już zupełnie traci sens sprzątanie mieszkania przed przyjściem sprzątaczki. Jeśli zatrudniamy osobę do sprzątania, zostawmy jej ten obowiązek. W końcu za to płacimy. I naprawdę, nie musimy się wstydzić, że przed jej przyjściem mamy bałagan.

Po trzecie: regulacja stosunku pracy

Gdy zatrudniasz osobę sprzątającą, płacisz jej za wykonywane usługi, stajesz się jej pracodawcą. Dobrze jest omówić związane z tym zagadnienia na pierwszym spotkaniu. Jeśli osoba ta jest pracownikiem większej firmy, prawdopodobnie pieniądze przekazywać będziesz nie jej bezpośrednio, ale właśnie firmie, która wypłaci jej wynagrodzenie. Jeśli sprzątaczka działa na własną rękę, wskazane może być podpisanie z nią umowy, na przykład o dzieło.

Po czwarte: twój dom, twoje zasady

Osoba, którą zatrudnisz do sprzedania swojego lokum, zapewne dołoży wszelkich starań, abyś był zadowolony z jej pracy. Jednak poruszając się po twoim terytorium, zupełnie niechcący może zrobić coś, co ci się nie spodoba. Uprzedź więc te wydarzenia. Jeśli jest jakieś pomieszczenie, do którego ma nie wchodzić, przedmioty, których wolałbyś, aby nie ruszała, lepiej będzie, jeśli wyjaśnisz to wszystko przed rozpoczęciem przez nią pracy.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pozamiatane: https://pozamiatane.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here