Każdy rodzaj dachu ma swoje zalety. Jednak im prostsza jest jego konstrukcja, tym mniej czasu oraz pieniędzy pochłania jego budowa. Dlatego kiedy głównym czynnikiem decydującym o wyborze są finanse, z pomocą przychodzi dach dwuspadowy.
Tanio, szybko
Dachy dwuspadowe mają niewielką i nieskomplikowaną powierzchnię. Dzięki temu wydatki są znacznie mniejsze niż przy budowie dachów o bardziej złożonych połaciach. Ilość niezbędnych materiałów jest minimalna. Te natomiast nie tworzą odpadów, jako że nie ma potrzeby przycinania ich w celu dopasowania kształtem do podłoża. Także akcesoria potrzebne przy wznoszeniu bardziej skomplikowanych konstrukcji są tu zbędne. Dach dwuspadowy kładzie się łatwo i szybko, co pozwala również na zaoszczędzeniu pieniędzy przeznaczanych na robociznę oraz minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia błędów wykonawczych. W związku z tym postawienie go nie wymaga zaawansowanych umiejętności i jest w stanie zrobić to prawdopodobnie każdy zespół budowlany.
…i solidnie
Dachy dwuspadowe w Polsce niezmiennie od lat są najczęściej wybieranymi spośród wszystkich. Są one stabilne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Doskonale radzą sobie z odprowadzaniem opadów deszczu oraz śniegu, co doceni każda rodzina; zwłaszcza podczas chłodniejszych pór roku. Spadzista konstrukcja nie przecieknie gromadząc na sobie wodę ani nie przeciąży się. Nie trzeba poświęcać swojego czasu i energii na samodzielne odśnieżanie.
Istnieje jeszcze co najmniej jeden powód, dla którego wybór dachu dwuspadowego jest powiązany z oszczędnościami. Brak dużej ilości detali oprócz kosztów związanych z budową, redukuje także straty ciepła w domu, podczas jego eksploatacji.
Dodatkowe atuty
Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na projekt domu z dachem dwuspadowym? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dwie pochyłe powierzchnie tworzą pod sobą przestrzeń idealną do zagospodarowania. Poddasze to kolejna kondygnacja domu, którą można przeznaczyć na przykład na tzw. strefę nocną, czyli sypialnie, garderoby oraz łazienkę domowników, lub dodatkowe miejsce odpoczynku. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ponadto nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Domy z dachem dwuspadowym są ponadczasowe i niezwykle uniwersalne. Pasują do każdego stylu – do budynków tradycyjnych i nowoczesnych, murowanych i drewnianych.
Tani dom
Rodzaj dachu to tylko jeden spośród wielu czynników, które mogą przyczynić się do obniżenia kosztów budowy. Podobna zasada minimalizmu dotyczy także całej bryły domu. Jeżeli jest zwarta, pozbawiona wszelkich urozmaiceń typu lukarny i balkony, oprócz tego, że lepiej zatrzymuje w sobie ciepło, pozwala zaoszczędzić budżet na ilości materiałów niezbędnych do zrealizowania konstrukcji – na przykład na dodatkowych oknach. Na przeszkleniach również można zaoszczędzić, umieszczając je tylko tam, gdzie są niezbędne; pomijając na przykład kosztowne okna dachowe.
Niektórzy decydują się na samodzielną budowę domu, czyli tzw. metodę gospodarczą. Zamiast pieniędzy przeznaczanych na wynajęcie firmy budowlanej, wystarczy mieć jedynie trochę czasu i energii. Wraz z pomocą rodziny lub znajomych można wykonać większość prac, ekspertów zatrudniając jedynie do działań wymagających większego doświadczenia. To z pewnością jeden z elementów pozwalających na znaczne oszczędności.