Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Podczas poszukiwania pracy zdarzają się miłe, aczkolwiek wyjątkowo stresujące momenty nadziei – mowa tu o rozmowach kwalifikacyjnych. Jeśli szukasz pracy, pewnie już nie raz miałeś możliwość uczestniczenia w takiej rozmowie. Zaczyna się zawsze tak samo: dzwoni telefon i po chwili dowiadujesz się z radością, że masz się stawić tam i tam w celu zaprezentowania swoich umiejętności. Rozmowa kwalifikacyjna jest dość stresującym wydarzeniem, zwłaszcza dla osób, które jeszcze mają małe doświadczenie i po prostu boją się nieznanego. Jeśli jednak przeanalizujesz kilka podanych niżej punktów, takie spotkanie nie będzie już straszne.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

1. Ogranicz czynniki powodujące stres. W dniu poprzedzającym rozmowę wybierz się na spacer, zagraj w grę, którą lubisz, spotkaj się ze znajomymi. Pamiętaj też o tym, żeby dobrze się wyspać i znaleźć chwilę na popracowanie nad swoim wyglądem.

2. Mając tak potężne narzędzie, jakim jest internet, możesz zrobić tzw. research przed rozmową. Dzięki temu dowiesz się niemalże wszystkiego o swoim ewentualnym miejscu pracy. Obecnie każda szanująca się firma ma swoją stronę internetową zawierającą wiele różnych informacji. Przejrzyj je, a na pewno uda ci się wykorzystać nowo nabytą wiedzę podczas rozmowy. Wydasz się dzięki temu osobą zainteresowaną, inteligentną, której zależy na stanowisku, a nie tylko przypadkiem wpadła na kolejną rozmowę. Rekrutujący zresztą często zadają pytania dotyczące specyfiki firmy, warto więc mieć co odpowiedzieć.

3. Rozmowy kwalifikacyjne są przeprowadzane według pewnego schematu – może nie zawsze pojawiają się na nich te same pytania, ale część można przewidzieć. Rekrutujący z dużym prawdopodobieństwem zapyta cię o oczekiwania względem miejsca pracy, także finansowe, o powody starania się akurat o to stanowisko, o zalety i wady, może też interesować się poprzednim miejscem pracy, jak i powodami rezygnacji/zwolnienia. Nieraz zdarzają się dość podchwytliwe lub wręcz złośliwe pytania, stresujące dla kandydatów. Jeśli otrzymasz takie, staraj się odpowiadać z poczuciem humoru, bez zbędnego stresu, po namyśle – to może być test.

4. Odpowiedni strój jest bardzo ważny, podobnie jak to, jak zaprezentujesz się podczas rozmowy. Bardzo dużo osób odpada na tym etapie z błahego powodu, mianowicie nie umieją się ubrać, siedzą niedbale lub widać po nich, jak bardzo są zestresowani. Jeśli nie wiesz, jak się ubrać, postaw na klasykę, czyli garnitur lub kostium w stonowanych barwach, wygodne buty. Komfort ubrania przełoży się na twoje swobodne, ale zarazem opanowane zachowanie.

5. Sporo pytań na rozmowie kwalifikacyjnej służy weryfikacji różnych wad kandydata. Możesz bardzo łatwo wpaść w pułapkę, na przykład chcąc pochwalić przyszłego pracodawcę wyrazić się niezbyt korzystnie o poprzednim. Jest to bardzo niewskazane i najprawdopodobniej nie uzyskasz pracy, postępując w ten sposób. Lepiej jest wyjaśniać zmianę pracy chęcią rozwoju, przeprowadzką lub jakimś innym niezależnym powodem.

6. Chociaż najwięcej pytań zadaje rekrutujący, w dobrym tonie jest również okazać ciekawość. Każde zadane przez ciebie pytanie jest bardzo znaczące, dlatego najlepiej będzie przygotować kilka wcześniej. Czasami dobrze jest zapytać o finanse, ale o wiele korzystniejsze wrażenie wywołasz, interesując się możliwościami rozwoju zawodowego, perspektywami firmy czy chociażby zakresem obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here