Założenie własnej działalności czy też praca na etacie – te dwie opcje posiadają swoje zarówno wady, jak i zalety. Zależne jest to od charakteru danej osoby, a także od jego osobistych preferencji. Jedni lubią pracować pod nadzorem i mieć stałą pensję, inni wolą być odpowiedzialnymi jedynie przed sobą samym i organizować sobie pracę na własnych warunkach.

PLUSY I MINUSY PRACY NA ETACIE

Do zalet pracy na etacie należy z pewnością stabilny czas pracy – po ośmiu godzinach idzie się do domu i można oddać się swojemu hobby, zająć rodziną, spotkać z przyjaciółmi. Praca na etat daje różne możliwości np. ukończenia kursów dokształcających i podnoszących kwalifikacje, za które koszta ponosi zakład pracy. No i oczywistym plusem są stabilne dochody – co miesiąc, tego samego dnia otrzymuje się na konto tą samą kwotę. Nie trzeba przy tym przejmować się o takie sprawy jak ZUS, VAT i inne rozliczenia, gdyż tym zajmuje się księgowa zatrudniona w firmie. Ponadto nie ma tak wielkiej odpowiedzialności – oczywiście zależnie na jakim stanowisku się pracuje. Zazwyczaj jednak wypełnia się swoje obowiązki i idzie do domu, kompletnie nie myśląc o tym co się robiło w pracy. Minusy opcji stałego etatu stanowią wymienione powyżej plusy – normowany czas pracy to dla niektórych wada a dla innych zaleta, stała pensja – ale nic powyżej oraz przede wszystkim to, że jest się uzależnionym od decyzji innych. Pracuje się na cudzą markę i tak naprawdę nikt tego nie docenia. Ciężko jest również o urlop i zmęczenie jest często bardzo odczuwalne.

WADY I ZALETY POSIADANIA WŁASNEJ FIRMY

Własna firma umożliwia robienie to co się lubi. Teoretycznie odpoczywa się kiedy się chce i rozwój osobisty, ale także swojej działalności leży tylko i wyłącznie w rękach właściciela. Wszystko to brzmi bardzo dobrze w teorii, w praktyce jednak wymaga wielu wyrzeczeń, ogromnej odpowiedzialności i kreatywności. O pensję trzeba walczyć samemu i niekiedy czekać na większy przelew tygodniami. Z wszelkiego rodzaju dokumentami należy się rozliczać samemu i przeprowadzać niejednokrotnie trudne batalie z wyjątkowo nieprzyjemnym klientem. Ale wszystko ma się we własnych rękach i choć trzeba pracować po godzinach i często pada się na twarz to jednak nie ma obowiązku spowiadania się przed kierownikiem, majstrem czy innym człowiekiem, który jest w hierarchii firmy nad nami, a którego się nie lubi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here