Inwestowanie pieniędzy nie jest sprawą łatwą. Istnieje na rynku ogromna ilość możliwości włożenia swojego kapitału, tak by w rezultacie go rozmnożyć. Jednak często ciężko jest określić co jest akurat najbardziej właściwym i zyskownym sposobem. Można położyć pieniądze na konto w banku, co jest bardzo bezpieczne, ale jednocześnie nie daje zbyt wielkich zysków i trzeba czekać długie lata, by włożony kapitał znacznie się powiększył. Warto więc poznać kilka sposobów na zainwestowanie pieniędzy.

INWESTOWANIE PIENIĘDZY W RACHUNEK OSZCZĘDNOŚCIOWY I LOKATY BANKOWE

Rachunek oszczędnościowy to podstawowe narzędzie pozwalające inwestować pieniądze. Zakłada się go w bardzo prosty sposób, nawet przez Internet. Przelewy dokonywane są przez właściciela konta i oszczędności będą systematycznie powiększane. Jedynym minusem tego sposobu inwestycji jest stosunkowo nieduże oprocentowanie.
Większe niż w przypadku rachunku oszczędnościowego oprocentowanie dają lokaty bankowe. Są wybierane na dłuższy czas i w momencie, gdy pieniądze nie są akurat potrzebne i mogą sobie poleżeć. Wyróżnia się lokaty krótko i długoterminowe – im dłuższy czas trwania lokaty, tym większy zysk.

FUNDUSZE INWESTYCYJNE I OBLIGACJE

Inwestycja w fundusze inwestycyjne jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają zbyt wielkiego doświadczenia w tej dziedzinie czy też wykształcenia ekonomicznego. Cała operacja przebiega z udziałem specjalistów, którzy zbierają od inwestorów kapitał, by następnie zainwestować go dalej. Zyski dzieli się między właściciela pieniędzy, a jego opiekuna funduszowego.

Inną opcję inwestowania pieniędzy są obligacje, a więc papiery wartościowe emitowane przez określone podmioty (np. gminę, miasto, banki itp.). Wystawcy obligacji zobowiązani są do ich wykupu w określonym czasie i na wcześniej ustalonych warunkach.

INWESTYCJA W SIEBIE

Kolejną z możliwości zainwestowania kapitału jest być może najbardziej kalkulująca się opcja – inwestycja w siebie. A więc chodzi tu o samorozwój danej osoby – ukończenie kursów, nauczenie się języka, inwestowanie w rozwój fizyczny czy intelektualny. Ten sposób inwestycji jest najmniej namacalny, gdyż pieniądze weń włożone zwracają się po wielu latach i nie można przewidzieć zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here