Zastanawiasz się nad inwestycją w rekuperację? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym omawiamy dylematy związane z tego typu rozwiązaniami.
W naszej szerokości geograficznej każdy dom musi mieć zapewnione źródło ogrzewania. Na wschodzie kraju temperatury zimą sięgają nawet minus 30 stopni Celsjusza. Szczególnie podczas takich mrozów niezbędne jest zapewnienie domownikom stałego komfortu cieplnego wewnątrz mieszkania. Chociaż na zachodzie Polski zimy są już obecnie bardzo łagodne to i tak, każdy budynek musi być wyposażony w instalację centralnego ogrzewania. Przez całe tysiąclecia z powodzeniem wykorzystywano takie surowce jak drewno oraz węgiel. W ostatnich stuleciach na znaczeniu zyskał gaz ziemny oraz olej opałowy. Obecnie jednak na skutek bardzo trudnej sytuacji na globalnych rynkach surowców energetycznych z cenami oraz dostępnością paliw bywa różnie. Wszystko to stanowi przyjazne środowisko dla rozwoju technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz takich rozwiązań, które pozwalają oszczędnie wykorzystywać energię cieplną. Właśnie do tych ostatnich należą systemy rekuperacji coraz powszechniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym.
Rekuperacja – dlaczego warto?
W wielu budynkach stosuje się wentylację mechaniczną. Rekuperacja jest w zasadzie właśnie systemem wentylacji mechanicznej, tyle, że wyposażonym w systemy odzysku ciepła. Każdy budynek musi być wyposażony w prawidłowo funkcjonującą instalację wentylacji. Odpowiada ona za cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Gdyby jej nie było, w budynku szybko stworzyłoby się środowisko przyjazne bakteriom i wirusom. Z czasem powietrze w budynku stałoby się bardzo nieprzyjemne w zapachu i wilgotne – absolutnie nie są to warunki sprzyjające naszemu zdrowiu. Dlatego to takie ważne, aby w budynku sprawnie funkcjonowała wentylacja. Wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji pozwala na optymalną cyrkulację powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu. Z punktu widzenia energetyki cieplnej wentylacja zawsze stanowiła poważne wyzwanie, ponieważ wraz z usuwaniem z budynku powietrza, traci się spore ilości zmagazynowanej w nim energii cieplnej. I tutaj pojawia się rekuperacja. Jest to rozwiązanie, które pozwala na odzyskiwanie energii cieplnej, która w przeciwnym razie tracona jest wraz z wydalanym z budynku ‘zużytym’ powietrzem. Cały proces odzysku odbywa się w urządzeniach nazywanych wymiennikami ciepła. I faktycznie – dokonuje się tam wymiany ciepła pomiędzy powietrzem wychodzącym z budynku, a tym świeżym napływającym z zewnątrz. Świeże powietrze zanim trafi do wnętrza budynku jest wstępnie podgrzewane. Dzięki temu instalacja grzewcza może pracować na dużo mniejszych obrotach. Wydajność rekuperacji zależy oczywiście przede wszystkim od sprawności wymienników ciepła, a te dostępne np. w ofercie marki Rekuperatory ASK, charakteryzują się nawet 90% sprawnością. Tak wysoka sprawność oznacza, że udaje się odzyskiwać większość energii cieplnej zgromadzonej w wydalanym powietrzu. W praktyce oznacza to, że instalacja grzewcza w budynku zużywa mniej paliwa nawet o kilkadziesiąt procent. Oczywiście bezpośrednio przekłada się to na dużo niskie rachunki za ogrzewanie.
Zwolennicy rekuperacji zwracają uwagę również na inne całkiem istotne ich atuty. Jednym z ważniejszych jest regularne oczyszczanie powietrza napływającego do budynku. System wentylacji wyposażony jest w zestawy filtrów, które w niezwykle skuteczny sposób oczyszczają powietrze. Dzięki temu jest ono wolne od smogu, alergenów, roztoczy oraz najróżniejszych drobnych owadów. Powietrze w domu jest krystalicznie czyste, co niemal natychmiast zauważają przebywający w nim astmatycy oraz alergicy. Powietrze może być również jonizowane, co zapewnia niezwykle wysoką jakość. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja zapewnia optymalne dotlenienie we wszystkich pomieszczeniach niezależnie od panującej na zewnątrz aury. Praca instalacji nie jest w żaden sposób uzależniona od temperatury czy ciśnienia panującego na zewnątrz budynku. Cały proces wentylacji jest starannie zaprogramowany tak, by system zapewniał optymalne napowietrzenie w całym mieszkaniu. Jak dowiadujemy się z serwisu TanieReku, pracą wentylacji można również sterować za pomocą specjalnego programatora lub mobilnej aplikacji. Okazuje się to bardzo przydatne na przykład wtedy, gdy spodziewamy się, że w domu przebywać będzie wiele osób. Zwiększenie wydajności pracy rekuperacji przyczyni się do zapewnienia rześkiego powietrza przez cały czas trwania domowej imprezy. A wszelkie ewentualne zapachy będą szybko usuwane.
Wykorzystuj odnawialne źródła energii!
Osoby inwestujące w system rekuperacji bardzo często jednocześnie decydują się również na montaż pompy ciepła oraz fotowoltaiki. Dlaczego rozwiązania te tak często idą ze sobą w parze? Na montaż rekuperacji zazwyczaj decydują się osoby pragnące jak najmocniej ograniczyć zużycie energii pochodzących z sieci publicznych przez dom w sezonie grzewczym. Pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne również znacząco przyczyniają się do osiągnięcia tego celu. Pompa ciepła transportuje darmową energię cieplną z zewnątrz budynku do jego wnętrza, natomiast panele fotowoltaiczne wykorzystują promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Z kolei rekuperacja pozwala oszczędnie i ekonomicznie wykorzystywać energię cieplną w budynku. W efekcie powstaje budynek niemal całkowicie uniezależniony od dostaw energii z zewnątrz. Oczywiście na skutek bardzo silnych mrozów czy innych wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych czasem system grzewczy musi być wsparty standardowymi rozwiązaniami, niemniej cały zespół omawianych rozwiązań pozwala na cieszenie się wysokim zakresem niezależności energetycznej. W dobie obecnych zawirowań na rynku surowców energetycznych tego typu rozwiązania okazują się być niezwykle wartościowe i jak najbardziej pożądane.
To prawda, że montaż rekuperacji czy pompy ciepła wiąże się ze sporymi wydatkami, jednak każdy inwestor zakłada, że inwestycja ta powinna się zwrócić nawet w przeciągu kilku sezonów grzewczych – szczególnie, gdy mamy do czynienia z tak wysokimi kosztami paliw.
Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem http://www.budujemy-lublin.pl/.