Czy wiesz, że jeden na pięciu Amerykanów jest niepełnosprawny? To około 56 milionów osób. Ci, którzy są niepełnosprawni, często nie czują się komfortowo przebywając w swoich domach. Co więc powinieneś zrobić, jeśli chcesz, aby Twój dom był dostępny dla osób niepełnosprawnych? Oto kilka porad i wskazówek, jak sprawić, by Twoje mieszkanie było dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Wymagania budowlane
Jeśli remontujesz lub budujesz nowy dom, poświęć czas na przeczytanie praktycznych wskazówek. Możesz być zaskoczony, jak bardzo twój dom może być dostępny dla osób niepełnosprawnych. Możesz na przykład zwiększyć rozmiar drzwi, otworzyć korytarze lub dodać rampy dla wózków inwalidzkich. Możesz również być w stanie poszerzyć okna, zmienić gniazdka elektryczne i przełączniki, aby mogły być używane przez osoby korzystające z wózków inwalidzkich. Oczywiście, dostępność może się różnić w zależności od tego, jak wygląda Twój dom podczas remontu. Na przykład, jeśli remontujesz lub odnawiasz mieszkanie, nie możesz po prostu usunąć istniejących ścian, aby zrobić większe wejście. Wymagania budowlane ciągle się zmieniają, więc ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest wymagane w Twojej okolicy. Możesz także zacząć od podstawowych funkcji dostępności, a następnie rozszerzyć je w czasie.
Zainstaluj odpowiedni sprzęt
Jeśli masz windę, możesz jej użyć do wniesienia sprzętu niezbędnego dla osób niepełnosprawnych na drugie lub wyższe piętro domu. Mieszkanie z windą jest bardzo istotne dla osób poruszających się na kulach, protezach albo wózkach inwalidzkich. Aby Twój dom był dostępny dla wózków inwalidzkich, prawdopodobnie będziesz musiał zainstalować odpowiednie drzwi na każdym piętrze. Możesz również chcieć zainstalować uchwyty pod prysznicem i w toalecie, aby osoby niepełnosprawne mogły korzystać z toalety bez pomocy innych osób. Przed rozpoczęciem remontu,warto skontaktować się z firmą Binglass, która specjalizuje się w montowaniu kabin prysznicowych dostosowanych do potrzeb klienta. Instalując odpowiednie wyposażenie, możesz sprawić, że Twój dom będzie przyjazny dla osób na wózkach inwalidzkich. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie jesteś pewien, czy musisz zainstalować sprzęt, zawsze powinieneś zapytać specjalistę do spraw niepełnosprawności.
Przyjazny dom dla osób z niepełnosprawnością
Postaraj się, aby wszystko było jak najprostsze dla Twoich niepełnosprawnych gości. Na przykład umieść mały znak na blacie obok zlewu, aby osoby z wadami wzroku wiedziały, gdzie jest kran. Upewnij się, że masz dostępne włączniki światła i gniazdka elektryczne, a także upewnij się, że ścieżka do domu jest wyraźna, aby ludzie mogli się łatwo poruszać. Możesz również uczynić swój dom tak dostępnym, jak to tylko możliwe, instalując uchwyty w często użytkowanych miejscach ułatwiających funkcjonowanie osobom z jakąkolwiek niepełnosprawnością. W mieszkaniach, w których mieszkają osoby niepełnosprawne powinno się zadbać o łatwość w przechodzeniu lub poruszaniu się. Na podłogach najlepiej żeby była minimalna ilość rzeczy. Czy dobrym pomysłem jest na przykład zakup dywanu do mieszkań urządzonych pod kątem osób niepełnosprawnych? Specjaliści, na stronie kochamydywany.pl wypowiadają się, że tak, pod warunkiem, że wybierzemy taki dywan, który ma matę antypoślizgową i na tyle niskie i gęste runo, że wózek bez trudności będzie się po nim poruszał.
Zapewnij jasne instrukcje, jak używać sprzętu
Ważne jest, aby jasno pokazywać ludziom, jak używać sprzętu. Jeśli ktoś pyta, czy można coś włączyć lub wyłączyć, upewnij się, że przekręcasz właściwe przełączniki. Upewnij się, że wszystkie urządzenia, takie jak lodówka, zamrażarka, kuchenka, suszarka, mikrofalówka itp. są wyraźnie oznaczone, do czego służą i które przełączniki je włączają lub wyłączają. Jeśli nie jesteś pewien, czy coś może być używane przez osobę niepełnosprawną, zawsze powinieneś zapytać. Jeśli mieszkasz w piętrowym domu i masz schody, to poinformuj o tym fakcie gościa, żeby miał świadomość występowania stopni w domu. Jeśli masz dostosowany podjazd lub podnośnik, to również dobrze jest poinstruować gościa, jak z niego korzystać. Producent schodów Drewdom, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, podpowie nam wymiary schodów i rozwiązania, które są najbardziej optymalne w mieszkaniu, w którym funkcjonują osoby niepełnosprawne.
Niepełnosprawny gość
Powiadom wszystkich o tym, że masz niepełnosprawnego gościa. Oprowadź osoby niepełnosprawne po swoim domu zaraz po ich przybyciu. Upewnij się, że drzwi wejściowe są dostępne. Upewnij się, że Twój dom jest przystosowany do poruszania się wewnątrz, że gość będzie mieć możliwość wejścia lub wjazdu do ogólnodostępnych pomieszczeń, takich jak przedpokój lub toaleta. Jeśli to możliwe, to miej wózek inwalidzki dla gości, którzy go potrzebują. Miej dostępną toaletę dla gości, których niepełnosprawność wymaga korzystania z toalety. Niech ludzie wiedzą, gdzie co jest, gdy są niepełnosprawni. Powitaj osoby niepełnosprawne w swoim domu z otwartymi ramionami. Ułatwiaj osobom niepełnosprawnym poruszanie się w Twoim domu. Bądź cierpliwy, gdy osoby niepełnosprawne proszą o pomoc. Jeśli masz dzieci, upewnij się, że są one również przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Upewnij się, że korzystanie z urządzeń domowych jest tak proste, jak to tylko możliwe. Najlepsze jest umeblowanie dostosowane do wysokości osób poruszających się na różnego rodzaju sprzętach ortopedycznych. Dosyć popularną opcją jest wykonywanie mebli na specjalne zamówienie. Tego typu usługę oferuje między innymi firma Platformamebli. Ponadto, upewnij się, że wszystkie urządzenia takie jak lodówka, zamrażarka, kuchenka itp. są wyraźnie oznakowane i dostępne. Upewnij się, że droga do drzwi wejściowych jest wolna, aby ludzie mogli łatwo wejść i wyjść z domu.
Jeśli chciałbyś uczynić swój dom bardziej dostępnym dla osób niepełnosprawnych, powinieneś przemyśleć sprawę na etapie budowy lub remontu. Możesz być zaskoczony tym, jak bardzo twój dom może być przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Następnie zainstaluj odpowiednie wyposażenie, aby osoby niepełnosprawne mogły łatwo poruszać się po Twoim domu. Spraw, aby korzystanie z urządzeń domowych było dla nich jak najprostsze. Na koniec powitaj niepełnosprawnych gości w swoim domu z otwartymi ramionami.