Rozwój firmy wiąże się nie tylko z koniecznością rozbudowy parku maszyn czy zatrudnienia dodatkowych ludzi. Także strefa informatyczna naszej firmy powinna rosnąć równomiernie do całej reszty. W przypadku firm zajmujących się produkcją takim rozwiązaniem jest system klasy ERP, czyli oprogramowanie umożliwiające planowanie i harmonogramowanie produkcji. Jakie cechy powinno ono mieć, aby było dla nas użyteczne?
Co musi mieć dobry ERP
Aby system był nam w ogóle pomocny, musi spełniać nasze podstawowe wymagania. W wielu przypadkach pokrywają się one z największymi zaletami takiego oprogramowania:
– dzięki ERP oszczędzamy pieniądze i czas;
– jesteśmy w stanie realizować więcej zleceń;
– kontrolujemy ilość niezbędnych do produkcji półproduktów;
– możemy z powodzeniem i bez problemu planować czasowe wyłączenia konkretnej części parku maszyn (np. z powodu serwisu), bez straty wydajności;
– nasi pracownicy mogą pracować lepiej, ponieważ mają dostęp do niezbędnych danych.
Dobrze dobrany system klasy ERP to przede wszystkim ogromne wsparcie analityczne. System nie tylko na bieżąco zbiera dane ze wszystkich działów firmy, ale także od razu je przetwarza, dzięki czemu pracownicy nie muszą tego robić samodzielnie. Taka automatyzacja oznacza również dużo mniejszą ilość pomyłek.
Darmowy czy płatny?
Wielu przedsiębiorców niechętnie wydaje pieniądze swojej firmy, więc naturalnym jest, że w pierwszej kolejności próbują szukać darmowych rozwiązań. Podobnie jak w przypadku wielu innych programów, w sieci można znaleźć także darmowe rozwiązania klasy ERP. Zazwyczaj nie są to jednak projekty zbyt dobrej jakości, a dodatkowo musimy liczyć się z tym, że w razie jakichś problemów czy komplikacji nikt nam nie pomoże. Jeżeli więc myślimy na poważnie o rozwinięciu firmy, powinniśmy celować raczej w płatne usługi tego typu.
Ze wsparciem czy bez?
Większość dobrej jakości systemów klasy ERP, jakie możemy znaleźć na rynku, posiada opcję wsparcia technicznego. W przypadku produkcji jest to bardzo ważne, ponieważ jesteśmy w stanie bardzo szybko naprawiać usterki, czy po prostu przeszkolić pracowników.
Sprawdź więcej: Program dla firmy produkcyjnej