Numer BDO na fakturach

Zacznijmy od tego, czym jest numer BDO. Jest to nic innego, jak skrót od Bazy Danych o Odpadach. Część przedsiębiorców o określonej kategorii jest zobowiązanych do zarejestrowania się w bazie, a co za tym idzie, posługiwanie się nadanym numerem. Warto wspomnieć, kto owy numer musi posiadać, a także kiedy występuje obowiązek BDO na fakturze.

Podstawowym źródłem czerpania informacji o BDO jest ustawa o odpadach, to właśnie w niej znajdziemy rozwiązanie dla wszystkich spornych kwestii. Baza Danych o Odpadach prowadzona jest przez marszałka województwa. Pytanie więc, jakie informacje tam znajdziemy? Jak się okazuje wyszczególnione są ilości oraz jakości komunalnych osadów ściekowych, a także ich wytwórcy, ponadto uwzględnione są miejsca zastosowania oraz właściciele ziemi, na której osady zostały zastosowane. Znajdziemy również wiadomości na temat wprowadzonych pojazdów czy zużytej elektronice, bateriach oraz akumulatorach.

Wspomniana jest również kwestia wprowadzania do kraju olejów smarowych, a także opon. Kogo dotyczy więc obowiązek zarejestrowania się w BDO? Szczególnie przedsiębiorców, których działalność związana jest z odpadami. Jednakże dokładną rozpiskę znajdziemy w ustawie o odpadach. Przejdźmy jednak do obowiązku BDO na fakturze, wszystkie informacje na ten temat są regulowane są prawnie, czyli odpowiedź znajdujemy w ustawie o odpadach. Wyczytamy tam, iż przedsiębiorca ma obowiązek umieszczać numer BDO na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością. Nie jest to oczywiście jednoznaczna odpowiedź.

Jednak po głębszej analizie, oczywiste staje się, że najlepiej gdy przedsiębiorca umieści numer BDO na każdej fakturze, niezależnie czy dotyczy ona odpadów, czy też nie. Uchroni to bowiem przedsiębiorcę od kary administracyjnej, która wynosi nie mniej niż 5000 zł, a może sięgać nawet 1 000 000 zł. Podsumowując, w przypadku wątpliwości co do tego, czy dany przedsiębiorca powinien zarejestrować się w Bazie Danych o Odpadach, powinniśmy sięgnąć do ustawy o odpadach. Gdy jednak posiadamy już owy numer rejestracyjny, należy za każdym razem, umieszczać go na fakturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here