open space - co to takiego?

Open space, to określenie zaczerpnięte z języka angielskiego, oznaczające otwartą przestrzeń. To określenie możemy używać zarówno w przypadku różnego rodzaju budynków, jak i przestrzeni biurowej.

Jak to się ma do miejsca pracy? Wiele firm, zamiast dzielić jedno duże pomieszczenie, na kilka mniejszych, zostawia jeden otwarty lokal i tworzy w nim wiele stanowisk pracowniczych. Zazwyczaj stawiany jest tam rząd lub wyspa biurek. Wyłącznie miejsce pracy kierownika lub managera jest wyodrębnione. Głównie ze względu na to, że osoba na tym stanowisku musi posiadać odpowiednie warunki podczas omawiania kluczowych spraw firmy lub przeprowadzania rozmów z pracownikami.

Nie jest tak, że pracownicy w swoim miejscu pracy mają tylko biurko, zazwyczaj w takim wolnym pomieszczeniu stawiane są specjalne boksy biurowe lub meblościanki. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik, może mieć chociaż odrobinę prywatności podczas pracy. Ma takie swoje mini biuro.

Przeczytaj też: http://www.asandi.pl/jak-znalezc-dobrego-pracownika/

Jakie są zalety pracy w otwartej przestrzeni biurowej?

Zaletą wprowadzenia do biura open space jest łatwość oraz szybkość komunikacji pomiędzy pracownikami. W ten sposób można się z nimi zintegrować oraz jeżeli nadarzy się taka sytuacja, to
podsunąć im ciekawe rozwiązania, pomysły lub poradzić się w kwestii, która dotyczy naszego projektu.

Taka aranżacja biura sprawia, że każdy czuje się tak samo traktowany. Nie ma osób pokrzywdzonych lub wyróżnionych, którzy muszą pracować w mniejszym lub większym pomieszczeniu.

Jakie są wady pracy w otwartej przestrzeni biurowej?

Pracownicy biur zazwyczaj potrzebują odpowiednich warunków, by mogli przez dłuższy czas pracować w skupieniu. W przypadku open space, gdzie pracuje kilkadziesiąt osób, jest to raczej niemożliwe. Ciężko jest w takim miejscu uzyskać ciszę.

Kolejna wada pracy w ‚grupie’ to brak zapewnienia odpowiednich warunków. Gdy w jednym pomieszczeniu pracuje wiele osób, ciężko jest ustalić chociażby odpowiednią temperaturę. Jednym jest za gorąco, innym za zimno. Praca w biurze wymaga odpowiednich warunków.

Źródło: https://www.wsb.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here