Zmiana zawodu, określana czasem też jako przekwalifikowanie się, wymaga pewnej odwagi – w końcu robiąc to, porzucasz całkowicie lub tymczasowo swoją dotychczasową branżę, by spróbować sił w czymś zupełnie nowym. Krok taki może być wymuszony pewnymi okolicznościami, może też być świadomą decyzją osoby, której znudziła się praca w wybranym zawodzie i chciałaby rozejrzeć się za czymś innym. Jak wybrać właściwą profesję, żeby później nie żałować?
Krok pierwszy: decyzja i jej uzasadnienie
Odpowiedz sobie na kilka pytań. Czy na pewno zamierzasz się przekwalifikować? Czy i dlaczego zawód, w którym pracowałeś X lat, już cię nie satysfakcjonuje/interesuje? Jaki jest twój wymarzony zawód? Dlaczego? Czy chcesz zmienić tylko zawód, a może całą branżę? Co jest główną przyczyną pojawienia się myśli o takiej zmianie? Nie są to łatwe pytania, niektóre mogą wymagać głębszego zastanowienia, ale zrób to – będzie ci łatwiej wybrać ścieżkę, jaką podążysz w dalszej kolejności.
Krok drugi: badania gruntu
Nie rzucaj się na głęboką wodę. Jeśli już wiesz co chcesz robić albo znasz chociaż branżę, która cię „kręci”, zacznij dokładniej określać swoje przyszłe zajęcie. W każdej branży można wyróżnić bowiem głębsze podziały. Uzyskanie w miarę dokładnego przekonania, że to właśnie TEN zawód jest tym wymarzonym i w ogóle naj, pozwoli ci przejść do kolejnego kroku. Nie podejmuj pochopnie decyzji – ze swoim wyborem możesz się przespać lub odczekać kilka dni, sprawdzając, czy na pewno nie pojawi się jakaś inna idea. W dalszej kolejności zajmij się rozeznaniem tzw. sytuacji rynkowej. Może musisz zostać specjalistą od danej wąskiej dziedziny, żeby sprawdzić się w tym zawodzie? Jakie umiejętności będą ci potrzebne? Czego trzeba się będzie nauczyć?
Krok trzeci: Kontakty
W dzisiejszym świecie bez odpowiednich kontaktów nie zdziałasz nic – nawet jeśli jesteś świetnym specjalistą w swojej (nowej) dziedzinie, bez znajomości nie zostaniesz odkryty lub nie znajdziesz odpowiednich perspektyw. Spróbuj skontaktować się z różnymi ludźmi, którzy mają jakikolwiek związek z wybraną branżą. Może uda ci się znaleźć nawet nieformalnego opiekuna? Może ktoś ze znajomych szuka pracownika, a może jego znajomy szuka pracownika i będziesz mógł trafić na stanowisko z polecenia? Każda z tych opcji otwiera drogę do dobrze płatnej pracy, a przecież o to chodzi.
Krok czwarty: Aktualne dokumenty aplikacyjne
Zmieniłeś branżę, więc twój życiorys, list motywacyjny i inne dokumenty przydatne w staraniu się o pracę również wymagają pewnych zmian. Modyfikacje nie powinny jednak dotyczyć np. skreślenia całej sekcji doświadczenia zawodowego z „poprzedniej” branży. Chodzi raczej o dodanie wszystkiego, czego nauczyłeś się ostatnio w związku z przekwalifikowaniem.
Krok piąty
W związku z tym, że twoja sekcja doświadczenia zawodowego nie zawiera nic związanego z nowym zawodem, dobrze byłoby jakoś ją wzbogacić. Być może masz możliwość podjęcia pracy jako wolontariusz – choćby na pół etatu – lub znajdziesz kurs, który nauczy cię czegoś nowego i przydatnego. Możesz przemyśleć też studia podyplomowe znacznie rozszerzające twoje możliwości.