Jak walczyć ze zmęczeniem psychicznym?

Oprócz typowego zmęczenia, wywołanego np. intensywnym wysiłkiem fizycznym, możemy też odczuwać podobny stan, dotyczący jednak psychiki. Jest on często tak samo dojmujący albo nawet gorszy, bo znacznie trudniej go zwalczyć – nie wystarczy sen bądź relaksująca kąpiel. Jeśli coraz częściej zauważasz u siebie wyraźne objawy przemęczenia, zniechęcenia, brakuje ci motywacji – może to być właśnie stan zmęczenia psychicznego. Jak można sobie z nim radzić?

Jak walczyć ze zmęczeniem psychicznym?

Zdrowie psychiczne warunkiem odpowiednio wydajnej pracy

Problemy z psychiką mogą fatalnie wpłynąć na jakość pracy. Nie będziesz mógł się skupić, zaczniesz popełniać większe i mniejsze pomyłki, staniesz się zirytowany i wybuchowy. Jeśli do tego dojdzie, musisz potraktować swój stan poważnie tak samo, jakby chodziło o dowolną chorobę ciała. Niektórzy odrzucają możliwość bycia zmęczonymi psychicznie, bo nie wierzą, że jest to możliwe (jakieś wymysły, ludziom przewraca się w głowach, szukają ułatwień). Tymczasem coraz częściej tylko z powodu zmęczenia psychicznego dochodzi do zachorowań na depresję czy nawet do samobójstw. Popracuj nad swoim stanem psychicznym, póki jeszcze nie wymknął się spod kontroli.

1. Jako pracownik lub po prostu jako człowiek jesteś osobą z pewnymi prawami. Masz prawo odpoczywać, jeśli czujesz się zmęczony – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nie jest w tym momencie ważne, czy powodem zmęczenia jest praca, życie zawodowe czy rodzinne. W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkim towarzyszy nieustanny stres, a bycie zdenerwowanym i rozdrażnionym nie pozwala na osiąganie właściwych wyników zawodowych ani na prowadzenie satysfakcjonującego życia towarzyskiego. Nie bagatelizuj sytuacji, bo szybko wypalisz się zawodowo lub rodzinnie.

2. Twój umysł jest niezwykle ważną częścią ciebie, nie możesz więc źle go traktować. W dodatku zmęczenie psychiczne wpływa na cały organizm. Musisz szybko działać – zacznij od zorganizowania dla siebie różnych przyjemności. Na pewno wiesz, co lubisz, a jeśli masz problem z określeniem najbardziej atrakcyjnych zajęć, wykorzystaj np. notes. Jeśli czujesz się bardzo źle, spróbuj znaleźć kilka dni zupełnej wolności. Weź wolne w pracy, wyjedź z domu, najlepiej bez innych członków rodziny (chyba że źle się czujesz sam ze sobą). Najlepszym rozwiązaniem będzie całkowita zmiana otoczenia, co pozwoli ci odetchnąć. Nie zwracaj uwagi na inne osoby, w tej chwili musisz zająć się sobą.

3. Czujesz się już choć trochę lepiej? To dobrze. Teraz trzeba popracować nad utrwaleniem efektu, bo najprawdopodobniej nie udało ci się wyeliminować ze swojego otoczenia męczących psychikę czynników. Spróbuj codziennie poświęcić chwilę na zadbanie o swoje samopoczucie. Możesz zacząć uprawiać sport, zajmować się interesującym hobby lub też wybrać jakąś technikę relaksacyjną – na przykład medytację. Sesje medytacyjne pozwolą ci każdego dnia oczyścić umysł i pozbyć się złych myśli. Dobrze będzie znaleźć specjalistę, który nauczy cię właściwej metody medytacji. Inne opcje to joga lub regularne korzystanie z masażu (relaksuje umysł i ciało).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here