Jak uniknąć bólu pleców w pracy siedzącej?

Konieczność spędzania długich godzin w biurze, przed komputerem lub nad papierami, często powoduje odczuwanie różnych dolegliwości. Nie musisz mieć kilkudziesięciu lat, by w ten sposób dorobić się na przykład bólu pleców. Wykorzystanie komputera zmusza do pozostawania przez dłuższy czas w tej samej pozycji, bez możliwości wdrożenia większego ruchu, co obciąża plecy. Na szczęście możesz tego uniknąć. Jak? Czytaj dalej.
Jak uniknąć bólu pleców w pracy siedzącej?

1. Pamiętaj, by zmieniać pozycję

Nawet za biurkiem masz możliwość lekkiej zmiany pozycji. Rób krótkie przerwy (5 minut co godzinę pracy), a jeśli siedzisz już dłużej, modyfikuj swoją pozycję dla zapewnienia sobie minimalnego ruchu. Pamiętaj też, żeby nie garbić się – plecy powinieneś mieć cały czas wyprostowane. Spełnienie tych zaleceń ułatwi właściwy dobór krzesła lub fotela (niezbędne jest stabilne oparcie, przydadzą się też podpórki pod łokcie).

2. Nie jest proste być prostym

Łatwo się mówi – siedź prosto… ale jak to zrobić? Mając odpowiednie krzesło, możesz polegać na właściwym profilowaniu mebla, ale i tak cały czas pilnuj, by móc oprzeć praktycznie cały odcinek pleców i ramiona o oparcie. Nogi również powinny być proste, choć w ramach zapewnienia sobie porcji ruchu możesz spokojnie nimi wymachiwać, krzyżować stopy itd. Ważne jest też właściwe umieszczenie monitora lub innego obiektu, z którego korzystasz.

3. Dobry kontakt wzrokowy

Porada dotyczy głównie pracy z komputerem, ale może być odnoszona ogólnie do wszystkiego, z czym się pracuje. W przypadku komputera ważne jest, by podczas korzystania z niego nie napinały się mięśnie szyi i karku. Dlatego też ekran powinien znaleźć się na wprost tzw. linii wzroku, wskutek czego wystarczy patrzeć przed siebie, by swobodnie wykonywać swoje obowiązki. Jest to znacznie utrudnione przy posiadaniu laptopa. Niektórzy pracownicy spotykają się z zaleceniem podpięcia dodatkowego ekranu, żeby móc wygodnie trzymać głowę.

4. Odpowiednie ułożenie nóg

Kolana muszą znaleźć się nieco niżej niż biodra, dzięki czemu nie odczujesz niewygody. Krzesło lub fotel musisz tak dopasować, by móc postawić obie stopy na podłodze – nie palce, nie część stóp, tylko ich całość. Naturalnie nie oznacza to, że masz przesiadywać całe osiem godzin pracy w tej samej pozycji. Powinna ona jednak być możliwa do osiągnięcia.

5. Pozycja rąk

Czy ułożenie rąk na biurku, na myszy i klawiaturze, ma jakiś wpływ na ewentualny ból pleców? Okazuje się, że tak. Dlatego też zadbaj o wygodę swoich dłoni i ramion. Najgorszą pozycją jest taka, w której łokcie musisz trzymać w powietrzu nad blatem biurka. Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w specjalną podkładkę lub klawiaturę zawierającą takie rozwiązanie wbudowane w swoją konstrukcję.

6. Statyczność niepożądana

Nie każdy pracodawca pozwala na przerwy – pamiętaj więc o swoich prawach. Mniej więcej co godzinę dobrze byłoby wstać zza biurka i trochę się pogimnastykować. Mogą to być bardzo proste ćwiczenia, ale wykorzystaj tę chwilę do wyprostowania sylwetki, zrobienia przysiadu czy skłonu. Twoje plecy będą ci bardzo wdzięczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here