Jak sprzątają Polacy

Czy wiesz, że Polacy uznawani są przez innych mieszkańców Europy za naród nie tylko gościnny, ale i czysty? Okazuje się, że to nie tylko stereotyp, bo rzeczywiście w kwestii utrzymywania porządków nie mamy sobie równych. Nie oznacza to oczywiście, że lubimy prace porządkowe, a sprzątanie jest naszą ulubioną rozrywką.

Kto lubi sprzątać?

Tylko co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju potwierdza, że lubi sprzątać, a co piąty przyznał, że prace porządkowe w domu są jego sposobem na spędzanie wolnego czasu lub odstresowanie. Warto przy tym dodać, że lubimy sprzątać, ale nie wszystko i nie zawsze.

Najbardziej nie lubimy mycia okien i czynność tę wykonujemy maksymalnie kilka razy w roku, przeważnie przed świętami albo przed zmianą pory roku. Nie lubimy też prasować, myć podłogi i czyścić łazienek. Do tych najprzyjemniejszych czynności, jakie wchodzą w zakres dbania o codzienny porządek, zaliczamy zaś ścieranie kurzu oraz zmywanie naczyń.

Jak sprzątamy?

Jesteśmy prawdziwymi czyściochami, a do sprzątania zabieramy się naprawdę profesjonalnie. Sprzątamy nasze mieszkania średnio raz w tygodniu, na bieżąco dbamy o porządek we wnętrzach naszych „czterech ścian”. Generalne porządki wykonujemy przeciętnie 4 razy w roku.

Co ważne, znamy techniczne aspekty sprzątania i wykorzystujemy w tym celu dobrej jakości środki – można je z łatwością skompletować na https://www.higiena.net.pl/. Coraz częściej skłaniamy się ku używaniu naturalnych produktów, tych, które są w pełni bezpieczne i nietoksyczne dla wszystkich domowników. Tutaj pod uwagę bierzemy przede wszystkim dzieci, ale także zwierzęta. Korzystamy również z dobrych sprzętów, w tym mopów czy myjek ciśnieniowych, ale nie zapominamy o sprawdzonych, domowych sposobach.

Kto sprząta w naszych domach?

Nadal sprzątanie to domena kobiet, chociaż cieszy fakt, że coraz więcej mężczyzn również włącza się w tego rodzaju prace domowe. O ile kobiety najczęściej ścierają kurze czy myją naczynia, tak panowie podejmują się prac cięższych, jak mycie okien czy odkurzanie oraz wszelkiego rodzaju drobne naprawy.

Ciekawostką jest to, że o ile jeszcze do niedawna raczej samodzielnie dbaliśmy o porządek we własnych mieszkaniach, tak dzisiaj jesteśmy chętni, by oddelegować te zadania innym. Coraz więcej gospodarstw domowych regularnie korzysta z usług firm sprzątających albo „pań do sprzątania”. Delegowane są im te najcięższe obowiązki, jak mycie okien, fug czy kafelków łazienkowych.

Dlaczego powszechne jest już wynajmowanie ekipy sprzątającej i to nie tylko do biur, ale i własnych „czterech kątów”? Polskie społeczeństwo stale się wzbogaca i w końcu stać nas na takie usługi. Wynika to również z braku czasu i ciągłej gonitwy, a oddelegowanie domowych obowiązków podmiotom zewnętrznym sprawia, że zyskujemy czas wolny dla siebie. Ponadto, w czasie pandemii koronawirusa bardziej dbamy o czystość, higienę i bezpieczeństwo, dlatego decydujemy się na przeprowadzanie w mieszkaniach profesjonalnych zabiegów sprzątających i dezynfekujących, jak chociażby ozonowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here