Księgowość w firmie

Prowadzenie księgowości w firmie to wymóg prawny. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do dokonywania odpowiednich zapisów finansowych oraz przedstawiania wymaganych dokumentów lokalnym urzędom. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, czy warto samodzielnie prowadzić księgowość w firmie.

Bardzo wiele osób zakładających swoją pierwszą działalność gospodarczą nie dysponuje doświadczeniem, z którego mogliby skorzystać podczas podejmowania najróżniejszych, czasem dość trudnych decyzji związanych z firmą. Rzecz jasna każda osoba pracująca jest zobowiązana do określonych prawnie działań mających na celu rozliczenie z państwem swoich dochodów. Dodatkowo wiele rodzajów działalności gospodarczych jest dodatkowo uwarunkowana rozmaitymi przepisami. Co bardzo istotne nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności wobec niego. Dla większości osób prowadzących działalność gospodarczą samodzielne prowadzenie księgowości okazuje się być bardzo trudnym zadaniem. Takie osoby dochodzą do wniosku, że najlepszą opcją jest jednak odżałowanie tych kilkuset złotych i zatrudnienie odpowiedniej firmy zewnętrznej, która będzie na bieżąco realizować wszelkie nasze obowiązki związane z prowadzeniem firmowej rachunkowości.

Prowadzenie księgowości, a zmieniające się przepisy

O ile samodzielne rozliczanie pojedynczych dokumentów może nie być trudne, o tyle nadążanie za wciąż zmieniającymi się przepisami w tym zakresie może już nie być łatwym zadaniem. Nawet profesjonalni księgowi w ostatnich latach miewali problemy z odpowiednią interpretacją niektórych przepisów – zwłaszcza tych związanych z tzw. ‘nowym ładem’. A przecież każdy podatnik jest prawnie zobowiązany do tego, aby natychmiast po wdrożeniu nowych rozporządzeń wprowadzić je w czyn w swojej księgowości. Specjaliści z firmy Everte, zwracają uwagę, że chyba najtrudniejszy jest fakt, że osoba nie specjalizująca się w prowadzeniu rachunkowości najzwyczajniej w świecie może niektóre zmiany prawne po prostu przeoczyć, a to może mieć poważne konsekwencje finansowe.

Warto mieć świadomość, że stała współpraca z biurem rachunkowym to także nieustanne wsparcie w rozmaitych decyzjach, które podejmuje się w firmie w obliczu zmieniających się przepisów. Szczególnie w ostatnich latach możliwość konsultacji z zaufanym księgowym kwestii możliwości korzystania z najróżniejszych dotacji, grantów ze strony państwa bywała dla wielu firm nieoceniona.

A zatem, gdyby chcieć na koniec podsumować kwestię wyboru pomiędzy samodzielnym prowadzeniem księgowości, a zatrudnieniem firmy zewnętrznej warto wziąć pod uwagę kilka prostych spraw. Samodzielne prowadzenie rachunkowości to oszczędność rzędu 200/300 zł. miesięcznie w przypadku niewielkiej początkującej firmy. Z drugiej strony zatrudnienie firmy rachunkowej to spokojna głowa o prawidłowość rozliczeń oraz ewentualne zmiany w prawie księgowym. Zatrudnienie firmy księgowej wiąże się z ponoszeniem pewnych cyklicznych kosztów, ale wielu właścicieli firm wychodzi z założenia, że najlepiej wykorzystają swój czas wykonując pracę, na której znają się najlepiej, a prowadzenie księgowości zlecić prawdziwym fachowcom.

Artykuł opracowany z agencją seo Nedio. Firma od kilkunastu lat świadczy profesjonalne usługi na lubelskim rynku IT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here