Jak wybrać odpowiednie legowisko dla psa

Każdy z nas uwielbia spać na wygodnym łóżku. Tak samo mają nasze psiaki. Tylko ich poczucie wygody trochę różni się od ludzkiego. Inne legowisko będzie potrzebował szczeniak, a inne starszy wiekiem pies. Oprócz tak oczywistych kwestii jak rozmiar czy dostosowanie do ograniczeń w poruszaniu, przy wyborze legowiska warto wziąć pod uwagę też mniej oczywiste aspekty.

Rodzaje legowisk i wypełnień

Wypełnienie, łatwość utrzymania w czystości, przepuszczalność wilgoci czy indywidulane preferencje naszego pupila. Wbrew pozorom wszystkie wymienione czynniki mogą mieć niemały wpływ na to, jak często i czy w ogóle nasz psiak będzie korzystał z legowiska. Przed zakupem posłania warto rozejrzeć się w internetowych sklepach zoologicznych, które mają bogatą ofertę np. e-pazur. Na początku zapoznajmy się z dostępnymi rodzajami legowisk. Okazuje się bowiem, że posłanie posłaniu nierówne. Do najpopularniejszych modeli możemy zaliczyć legowisko kanapa i owalne, które spełniają oczekiwania większości czworonogów. Mamy także do wyboru legowisko budka czy poduszka idealne dla małych ras. Materac lub ponton osiągają największe rozmiary, więc psiaki większych gabarytów też mają w czym wybierać. Materiał z jakiego wykonuje się legowiska także potrafi bardzo się różnić. Od wszelkiego rodzaju tkanin, przez wiklinowe, po plastikowe. Ciekawą nowością są posłania drybed, które przepuszczają wilgoć, wierzch pozostawiając suchy. Dla psich seniorów czy cierpiących na choroby stawów polecane są legowiska ortopedyczne, które dobrze dopasowują się do sylwetki psa. Można także pomyśleć o mniej znanych rozwiązaniach jak posłanie do samochodu czy klatki kennelowej. Jeśli chodzi o wypełnienie najczęściej możemy spotkać się z watą silikonową, pianką poliuretanową czy granulatem. Tutaj wiele zależy od producenta.

Rozmiar legowiska – istotny czynnik

Sprawa wydaje się dość oczywista, jednak i tutaj trzeba uważać, by nie iść na skróty. Naczelną zasadą jest nie kupowanie dużych legowisk dla małych psów i na odwrót. Najlepiej zmierzyć psa od czubka nosa do nasady ogona i dodać do wyniku około 30 centymetrów. Wynik będzie optymalną długością legowiska dla naszego psiaka, zapewniając mu swobodę ruchów. Standardowo rozmiary legowisk, w zależności od producenta wahają się od XS do XXL. To pomaga przy wyborze, ale pamiętajmy, że producent może mieć własny podział. Zawsze, więc najlepiej sprawdzić dla jakich ras jest dedykowany dany model w konkretnym rozmiarze. Właściciele szczeniaków nie powinni natomiast kupować legowisk, kierując się docelową wielkością psa. Takie posłanie będzie nieatrakcyjne dla szczeniaka, który potrzebuje poczucia bezpieczeństwa.

Charakter pupila – jaki ma wpływ na wybór legowiska?

Tak jak w przypadku ludzi, tak u psów mamy do czynienia z różnymi charakterami. Psy, które uwielbiają szarpać powinny mieć legowisko z bardzo wytrzymałego materiału. Lepiej też zrezygnować w takiej sytuacji z legowisk wiklinowych, których kawałki mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla pupila. Mniejsze rasy często lepiej czują się w budkach, które przypominają im norki. Niektóre psy uwielbiają opierać głowę na czymś miękkim, w ich przypadku dobrze sprawdzi się kanapa, a nie ponton. Przy wyborze posłania warto przeczytać opisy zamieszczone w sklepach zoologicznych jak e-pazur, dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję jaki model wybrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here