Nie każdy przedsiębiorca posiada nadwyżki pieniędzy, które pozwalają na realizację tak kosztownej inwestycji, jaką jest zakup auta. Wiadomo jednak, że już początkujący właściciele firm powinni budować flotę samochodową na miarę potrzeb prowadzonej działalności. Pojazd mechaniczny jest niezbędny do prowadzenia biznesu praktycznie w każdej branży. Jak więc cieszyć się jego posiadaniem bez wydawania na ten cel gotówki?
Różne możliwości
Na szczęście przedsiębiorcy mogą wybierać spośród różnych, oferowanych im opcji. Najczęściej korzystają z zewnętrznego wsparcia finansowego, bo tak duży wydatek mógłby poważnie naruszyć stabilność sytuacji finansowej firmy. Najpopularniejszą formą pomocy okazuje się być leasing oraz kredyt samochodowy dla firm. Obie możliwości są wykorzystywane tak samo często. Przedsiębiorcy dobierają je, biorąc pod uwagę potrzeby działalności gospodarczej oraz możliwości, jakie dają zasoby firmy.
Samochód w leasing
Leasing możliwy jest tylko dla firm. Najprościej rzecz ujmując jest to wynajem pojazdu przez firmę leasingową na rzecz przedsiębiorcy. Ten zobowiązany jest to uiszczania comiesięcznej opłaty. Główną zaletą jest fakt, iż opłacany rachunek czy faktura leasingowa może być wrzucana w koszty firmy. Ogromną wadą jest zaś to, że auto nie jest własnością firmy, więc nie można nim swobodnie dysponować. Nie można go na przykład użyczać osobom trzecim, a w razie finansowego niepowodzenia auto wraca do leasingodawcy.
Samochód na kredyt
Kredyt samochodowy dla firm to kredyt celowy. Udzielany jest najczęściej na preferencyjnych warunkach, bowiem sam pojazd staje się zabezpieczeniem w razie niewypłacalności kredytobiorcy. Zaletą jest to, że auto od razu staje się własnością przedsiębiorcy, który może nim dowolnie dysponować. W razie finansowego upadku może pojazd sprzedać, ratując tym samym swoją sytuację.
Wadą jest fakt, że tylko część wydatków związanych z comiesięcznym spłacaniem rat można wrzucać w koszty firmy.
Wymagane dokumenty
W obu przypadkach sprawdzana jest zdolność właściciela firmy, a działalność gospodarcza musi być już prowadzona przez określony czas. W przypadku kredytu na samochód kluczowym elementem jest zdolność kredytowa. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że przedsiębiorca osiąga ją na preferencyjnych warunkach. Liczy się nie tylko dochód generowany przez prowadzenie działalności, ale też wartość pojazdu.
Otrzymanie samochodu w leasing czy wzięcie kredytu na samochód trwa mniej więcej tyle samo. Zarówno firmy leasingowe, jak i banki współpracują z dealerami i komisami, które oferują pojazdy mechaniczne. Dzięki temu procedura jest krótka i nie wymaga skomplikowanych formalności. Cenną uwagą jest to, że w przypadku kredytu samochodowego pojazd może pochodzić od prywatnego właściciela.
Na co należy zwracać uwagę?
Przedsiębiorca, który chce rozwinąć flotę pojazdów w swojej firmie, powinien dokładnie przemyśleć decyzję o wyborze formy finansowego wsparcia. Raty kredytu mogą być niższe niż opłaty związane z leasingiem. Leasing zaś zmniejsza koszty podatkowe. Wybór jest kwestią indywidualną i w dużej mierze zależy od sytuacji finansowej firmy oraz branży, w której ona działa.