Jak kontrolować swoje myśli?

Problemy ze skupieniem się nad jakąś czynnością wynikają często z nadmiernego zagęszczenia myśli, które ciężko jakoś poukładać. W jednej chwili myślimy o wszystkim i o niczym, w drugiej intensywnie rozmyślamy o czymś, co wcale nie wymaga aż tyle wysiłku. Stawiając na rozwój osobisty, warto podjąć działania zmierzające do wykształcenia w sobie umiejętności kontrolowania myśli, na przykład wyciszania się na życzenie, przenoszenia uwagi na coś innego. Myśli mają bezpośredni wpływ na emocje, więc tym bardziej trzeba nauczyć się nad nimi panować.

Jak kontrolować swoje myśli?

Potęga świadomości

Dzięki możliwościom swojego umysłu nie musisz wcale zadręczać się negatywnymi myślami. Nie musisz, ale… często chcesz, gdyż skupianie się na problemie jest jakąś niezbyt rozsądną przyjemnością i zachodzi prawie automatycznie. Zablokowanie tego mechanizmu będzie pierwszym krokiem do kontrolowania myśli. Po prostu zdecyduj, że nie myślisz już o wybranej rzeczy, bo nie jest to potrzebne i tylko wywołuje złe emocje. Nie zawsze uda się od razu, ale po kilku próbach będziesz w stanie wyłączyć część myśli i zająć się czymś innym.

Niezbędny dystans

Myśli powodujące powstanie jakiejś emocji wydają się ci tak ważne dlatego, że wiążą się właśnie z tą emocją i są wręcz odczuwalne – u niektórych osób do takiego stopnia, że powodują reakcje organizmu takie jak np. ból głowy czy brzucha. Wytworzenie dystansu do myśli pozwoli odciąć je od siebie i dalej już dowolnie kontrolować. Możesz się tego nauczyć, odrzucając automatycznie każdą negatywną myśl z etykietką „coś obcego”. Odrębność myśli to gwarancja dowolnego zarządzania nimi, usuwania ich w miarę potrzeby, powstrzymywanie tworzenia emocji itd.

Myśli zwierciadłem duszy

… a konkretnie charakteru. Co prawda nikt nie umie czytać w myślach, ale gdyby było to możliwe, co mogłaby pomyśleć o tobie przypadkowa osoba, widząc niektóre z negatywnych skojarzeń i emocji? Jakim człowiekiem się stajesz w związku z takimi myślami? Zastanawianie się nad tym może być pomocne w celu odrzucenia złych myśli i potraktowania ich jako zewnętrzny, obcy czynnik powodujący, że z człowieka sukcesu zamieniasz się w ofiarę.

Siatka na myśli

Kontrolowanie myśli polega też na ich sortowaniu i reagowaniu natychmiast na wszelkich intruzów. Codziennie doświadczysz wielu bardzo różnych bodźców, z których część będzie chciała przedostać się do twojej głowy jako zła myśl-intruz. Stosując wyobrażoną „siatkę na myśli” złapiesz od razu każdą tego typu przeszkodę. Robiąc to szybko, nie dopuścisz do zaśmiecenia głowy negatywnymi emocjami i szeregiem niepotrzebnych rozmyślań.

Zaawansowane metody

 

Jedną z najbardziej zaawansowanych form kontrolowania myśli jest medytacja. Jeśli opanowałeś już powyższe techniki i chcesz osiągnąć kolejny „pułap” lub też czujesz, że zaproponowane metody nie sprawdzają się aż tak, sięgnij właśnie po medytację. Niestety nie od razu pojawią się zadowalające rezultaty, ale być może odczujesz, jak bardzo potężne jest to narzędzie. Ważne: seanse medytacji trzeba powtarzać z pewną regularnością, żeby przynosiło oczekiwane rezultaty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here