Zbieranie monet bardzo ułatwia posiadanie pewnych rzeczy, które nie tylko porządkują całą kolekcję, ale także zapewniają, chociażby bezpieczne przenoszenie czy czyszczenie numizmatów. Nie są to drogie przedmioty, ale za to bardzo przydatne. Co zatem warto mieć pod ręką?
Odpowiednie opakowanie do przechowywania
Wśród motywu przewodniego wielu kolekcji są monety historyczne. Te z kolei także mają wiele rodzajów, gdyż mogą przedstawiać zarówno ważne wydarzenia, postaci, jak i określoną rzecz. Bez względu jednak na to, czy są to monety historyczne, czy inne, warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Do wyboru jest wiele rodzajów opakowań, a do najpopularniejszych z nich należą: albumy i klasery, holdery, kasety, kapsle, kapsuły, wyrafinowane szkatułki, palety i pięknie pudełka robione na zamówienie.
Lupa, która wykryje każdą rysę
Odpowiedni przyrząd optyczny o dobrym powiększeniu pozwala na właściwy ogląd stanu monety. Dzięki lupie możliwe jest zobaczenie tego, co nie udało się dostrzec na pierwszy rzut oka. Nawet najmniejsze ryski mogą bowiem wpływać na obniżenie wartości kolekcjonerskiej numizmatu.
Pinceta dla lepszego chwytu
To przedmiot, który przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy w wygodny sposób chwycić monetę oraz poddać ją czyszczeniu. Pinceta numizmatyczna jest całkowicie bezpieczna dla powierzchni monety, a przy jej pomocy w łatwy sposób oczyścimy ją z prostych zabrudzeń.
Rękawiczki delikatne dla powierzchni numizmatów
Dotknięcie monety niczym niezabezpieczoną dłonią może skutkować jej ubrudzeniem, a także wyślizgnięciem. Rękawiczki numizmatyczne są wykonane z naturalnych materiałów, najczęściej z dobrej jakościowo bawełny. Dzięki nim nie zostawimy odcisków linii papilarnych na powierzchni monety oraz bezpiecznie przeniesiemy ją. Rękawiczki numizmatyczne minimalizują ryzyko upuszczenia monety. Świetnie nadają się także do tego, jeśli chcemy po prostu nacieszyć oko kolekcja i w bezpieczny sposób wyciągnąć monetę z albumu czy klasera.
Profesjonalne środki do czyszczenia monet
Numizmaty powinno się czyścić tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Stosując niewłaściwe środki, można natomiast zwyczajnie zniszczyć monetę. Dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór. Innego środka będą potrzebowały złote suwereny a innego monety srebrne. Co więcej, warto zaopatrzyć się także w pędzelki z miękkim włosiem oraz bawełniane ściereczki do osuszania monet. Trudniejsze do usunięcia zabrudzenia lepiej z kolei zostawić profesjonalistom.