Zatrudnienie pracownika

W życiu niemal każdej firmy, czy to już na samym początku, czy po jakimś czasie, przychodzi taki moment, kiedy potrzebne jest wsparcie innych osób. Większa ilość klientów czy zleceń może sprawiać, że samodzielne działanie będzie po prostu niemożliwe, ponieważ nie zdołamy się wyrobić ze wszystkim na czas. W tym momencie pojawia się jednak dylemat – czy lepiej jest zatrudnić pracownika na etat, czy też skorzystać z usług freelancera (o ile oczywiście specyfika branży na to pozwala). Która opcja jest korzystniejsza?

Koszt freelancera może być mniejszy

Zatrudnienie pracownika wiąże się ze sporą ilością kosztów. Nie tylko mowa tu o wynagrodzeniu, które pracownik otrzymuje „na rękę”, ale też wszystkich innych opłatach: m.in. zaliczce na podatek dochodowy, składkach ZUS i na Fundusz Pracy. Część kosztów można odliczyć od podstawy opodatkowania jako koszt uzyskania przychodu, ale nie całość.

Nie można też zapomnieć o fakcie, że pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje między innymi płatne chorobowe czy płatny urlop wypoczynkowy. W przypadku freelancerów płacimy im za wykonanie konkretnej usługi, a rozliczenie składek zdrowotnych leży w zakresie freelancera. Nie trzeba mu też zapewniać wspomnianych powyżej benefitów. Jest to więc niewątpliwie opcja bardziej budżetowa.

Więcej informacji na tematy okołobiznesowe znaleźć można na specjalistycznych portalach, takich jak http://www.ofip.org.pl/.

Zatrudnienie pracownika oznacza stabilność i większe możliwości

Zatrudniając pracownika, możemy, a wręcz musimy mu wskazać, gdzie, kiedy i w jakich godzinach będzie pracował. Mamy pewność, że, jeśli pojawi się jakieś nagłe zlecenie, pracownik będzie przy biurku, aby je wykonać, podczas gdy freelancer nie jest związany takimi ograniczeniami.

W pracownika także opłaca nam się inwestować, szkolić go i dawać mu większą ilość obowiązków. Freelancer może w każdej chwili zerwać z nami współpracę, tak więc inwestowanie w niego nie jest szczególnie opłacalne.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.ofip.org.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here