Drewno to od wieków niezwykle istotny materiał budowlany. Wielki popyt, kurczące się lasy oraz potrzeba wykorzystania w pożyteczny sposób odpadków z tartaków zaowocowały skonsktruowaniem płyty pilśniowej.

Płyta pilśniowa to produkt w postaci płyty wykonany z rozdrobnionego materiału drzewnego (odpadków połuszczarskich, zrzyn tartacznych, przesortowanej strużki) przez spilśnienie go oraz uformowanie w odpowiedniej temperaturze i pod ciśnieniem. Naturalną skłonność do klejenia się bogatej w żywicę tkanki drzewnej zwiększa się przez dodanie kleju syntetycznego. Wysokiej jakości, zarówno pod względem cech fizycznych, jak i wyglądu, płyty pilśniowe wykonuje się z wierzby, topoli i świerku. Płyta jest mocno zwarta na skutek działania dużego nacisku i wysokiej temperatury prasowania.

Płyta pilśniowa posiada pewną interesującą właściwość. Ponieważ włókna ułożone są we wszystkich kierunkach, płyta charakteryzuje się bardzo dobrymi cechami wytrzymałościowymi bez względu na kierunek działania obciążenia.

Płyta znajduje szerokie zastosowanie w budowlance i produkcji mebli jako element konstrukcyjny, do podłóg, do stołów, szaf itp. Dzięki temu, że na płytę można nakleić okleinę drewnopodobną we wszelkich możliwych wzorach, używa jej się jako zamiennik prawdziwej płyty drewnianej. Dzięki temu meble i podłogi z niej wykonane niewiele tracą na urodzie. Płyty perforowane nadają się do wykorzystywania w charakterze izolacji akustycznej.

Płyta HDF (skrótowiec z języka angielskiego – High Density Fibreboard) oznacza płytę pilśniową wysokiej twardości. Jest bardzo gęsta i wytrzymała. Wykorzystywane są głównie do produkcji paneli podłogowych. Powleka się je laminatami HPL i CPL, okleinami naturalnymi i papierami żywicznymi. Odpowiednie lakierowanie płyt HDF wzmaga odporność powierzchni na warunki atmosferyczne oraz substancje chemiczne. Dzięki idealnie sprasowanej, równej powierzchni nie są trudne w utrzymaniu. Panele z płyty HDF są przeznaczone do pomieszczeń suchych, gdyż pęcznieją pod wpływem wilgoci (należy nie dopuszczać do sytuacji, w której woda stoi rozlana po podłodze przez długi czas).

Bricoman to sieć sklepów remontowo-budowlanych oferująca całą gamę produktów, między innymi płyty pilśniowe. U nas będziesz mógł zamówić płyty pilśniowe z dostawą do domu. Jeśli masz jakieś pytania, koniecznie się z nami skontaktuj. Nasz dział obsługi klienta składa się z doświadczonych ekspertów i z przyjemnością odpowie na wszelkie pytania dotyczące płyt HDF – https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/plyty-polki-blaty-okleiny/plyty-pilsniowe-hdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here