W czym może pomóc radca prawny?

Radca prawny to zawód zaufania publicznego. Klienci zgłaszają się do niego, kiedy mają problemy prawne w różnych dziedzinach swego życia. W jakich sytuacjach ten specjalista może pomóc? Kiedy warto się do niego zwrócić?

Pomoc prawna przy rozwodzie

Jeżeli małżonkowie bez problemu mogą zawrzeć porozumienie na każdym polu, nie ma potrzeby korzystać z radcy prawnego, jednakże jeżeli na przykład strona niewinna chciałaby udowodnić winę za rozpad małżeństwa swojemu partnerowi lub wywalczyć alimenty, warto udać się właśnie do specjalisty w dziedzinie prawa.

Przede wszystkim pomoże on sporządzić wszelkie pisma, które będzie trzeba złożyć przed sądem. Zna on bieżące przepisy, więc wie jak pomoc osobie, która chciałaby walczyć o opiekę nad dziećmi czy pozbawienie jej swego partnera. Podobnie jest, jeżeli chodzi o małżeństwo, w którym była przemoc czy problem alkoholowy. Jeżeli strona niewinna ma szansę uzyskać alimenty na siebie, radca prawny pomoże sformułować argumenty dla sądu.

Wsparcie przy problemach w pracy

Niestety także na polu zawodowym mogą się pojawiać problemy z prawem, na przykład w przypadku niedotrzymania warunków umowy, niesprawiedliwego zwolnienia czy też niewypłacenia wynagrodzenia. Klient może chcieć także walczyć o sprawiedliwość w przypadku mobbingu. W tym wszystkim pomoże mu radca prawny, szczególnie wyspecjalizowany w dziedzinie prawa pracy.

Od pewnego czasu radcowie prawni mogą wstępować w imieniu swego klienta w sądzie w każdego typu sprawie jeżeli nie są zatrudnieni na postawie stosunku pracy, więc praktycznie rzecz biorąc mogą pełnić rolę, jaką jeszcze kilka lat temu mogli pełnić tylko adwokaci. Nie ma więc znaczenia, jakiego specjalistę się wybierze. Ważne, by posiadał on niezbędną wiedzę prawną w określonej dziedzinie.

Sprawy karne

Niecenioną pomocą specjalista ten może stać się także w przypadku sprawcy czy ofiary przestępstwa. Są to sprawy trudne, szczególnie jeżeli klient złamał prawo i teraz chce wywalczyć dla siebie jak najłagodniejszy wyrok.

Zadaniem radcy prawnego w takim wypadku będzie znalezienie takich elementów w postępowaniu sprawcy, które mogłyby być dla sądu okolicznościami łagodzącymi. W takiej sytuacji warto, a nawet koniecznie trzeba być szczerym ze swoim obrońcą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here