Nie ma wątpliwości, że w naszym kraju przeważają obszary wiejskie. Nadal bolączką pozostaje większa liczba gospodarstw małych, których pole uprawne to średnio 1 hektar ziemi. Polscy rolnicy powinni brać przykład z zachodnich sąsiadów i stawiać raczej na rozwój w kierunku większych upraw. Pomimo tego, warto zaznaczyć, że od wielu lat widać wyraźny rozwój sektora rolniczego w naszym kraju. Nie da się ukryć, że duża w tym zasługa dotacji unijnych, dzięki którym rolnicy mogą starć się o dofinansowanie sprzętów rolniczych, a te wspierają proces upraw, aż do finalnych zbiorów.
Cieszy fakt, że kierunki rolnicze na studiach wyższych cieszą się coraz większą popularnością. O ile jeszcze kilka lat temu młodzi mieszkańcy terenów wiejskich w większości wyjeżdżali do dużych miast, tak dzisiaj zauważa się ogromny potencjał w polskiej wsi. Statystyki wskazują też jednoznacznie, że na terenie naszego kraju coraz więcej rolników posiada wykształcenie wyższe. Młodzi nie wyjeżdżają już masowo do metropolii, ale właśnie pozostają na wsi i tam łączą swoje codzienne życie z tym zawodowym, które zresztą przynosi coraz większe zyski.
Polska wieś staje się nowoczesna i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Na polach widać ciągniki nowej generacji, w gospodarstwach królują mieszalniki paszowe obsługiwane automatycznie. Współczesny rolnik nie wykonuje już żmudnej i ciężkiej pracy ręcznie, ma do tego odpowiednie maszyny. Mieszalnik do zboża to już standard, tak samo, jak różnego rodzaju mieszalniki spożywcze.
Ciekawostką jest też fakt, że prężny rozwój przeżywa przemysł skierowany na produkty i usługi rolnicze. Wystarczy zwrócić uwagę na coraz większe zyski, jakie generuje wiodący producent mieszalników. Szansą jest też zresztą sprzedaż nie tylko krajowa, ale również zagraniczna. Produkty polskich rolników czy polskich producentów innowacyjnych urządzeń rolniczych są niezwykle doceniane także poza granicami naszego kraju.
A jakie są prognozy na przyszłość? Eksperci odnoszą się do rozwoju polskiej wsi i zakładają, że ten będzie nadal widoczny w podobnym tempie. Nie przewiduje się pogorszenia sytuacji, wręcz przeciwnie. Aby polskie rolnictwo mogło osiągać jeszcze większe zyski, przeciętny rolnik powinien stawiać na eko uprawy. To przyszłość. Sami Polacy powinni zaś stawiać na produkty lokalnych rolników. To przecież tak ważne, by wspierać krajowych przedsiębiorców. W czasach ogromnej dostępności produktów kiepskiej jakości wybór naturalnych upraw to jedno z lepszych rozwiązań, dzięki którym korzyści czerpią wszyscy. Okazuje się, że polscy rolnicy oferują produkty naprawdę dobrej jakości, jeśli porównamy je z zagraniczną konkurencją.