W dzisiejszych czasach coraz częściej korzystamy z ofert i produktów finansowych oferowanych nam przez banki czy instytucje pozabankowe. Tak długo jak jesteśmy w stanie kontrolować spłacanie comiesięcznych rat, nie powinny pojawić się problemy czy utrudnienia, jednak częste otwieranie linii kredytowych, może bardzo szybko wprowadzić nas w spiralę kredytową, z której wybrnięcie bywa wręcz niemożliwe. Na szczęście, na spłacie zobowiązania zależy tak klientom jak i instytucją, które takowych kredytów udzielają, dlatego często wyciągają one pomocną dłoń. Jednym ze sposobów pozbycia się długów, jest połączenie ich w tzw. kredyt konsolidacyjny, jednak czym charakteryzuje się owa usługa?

Co oznacza konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów prowadzi do jednego celu –  zmniejszenia comiesięcznych rat. W najprostszym tłumaczeniu polega to na tym, że wszystkie posiadane kredyty łączymy w jeden, który rozkładany jest na dłuższy czas, a co za tym idzie comiesięczne opłaty będą zdecydowanie niższe.

To rozwiązanie wydaje się być idealnym ratunkiem dla tych, którzy wplątali się w tzw. pętle kredytową i mają niemały problem by się z niej wydostać. Mówiąc o konsolidacji kredytów, musimy wiedzieć, które z nich możemy skonsolidować, a będą to:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty samochodowe,
  • kredyty ratalne,
  • zadłużenie związane z bieżącymi rachunkami,
  • zadłużenie z kart kredytowych.

Oczywiście niektóre banki oferują także konsolidacje zadłużeń pozabankowych, takich jak chociażby chwilówki, jednak nie jest to oferta wszystkich instytucji.

Czy warto konsolidować kredyty?

To pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać jeszcze przed wizytą w banku. Trzeba pamiętać, że wydłużenie okresu kredytowania i połączenie zobowiązań w jedno sprawi, że za cały kredyt zapłacimy zdecydowanie  więcej. Często jednak to właśnie kredyt konsolidacyjny może okazać się jedynym wyjściem z trudnej sytuacji finansowej.

Na pytanie czy opłaca nam się konsolidować długi może odpowiedzieć jedynie matematyka. Nie pozostaje nam bowiem nic innego jak obliczenie tego, ile będziemy musieli zapłacić za takową usługę i podjęcie decyzji – czy warto?

Zachowaj zdrowy rozsądek

Wiele osób w obliczu długów zaczyna panikować i chwytać się pierwszej lepszej oferty, która choćby w najmniejszym stopniu ułatwi mu spłatę zobowiązań. Trzeba jednak pamiętać, że rynek bankowy również rządzi się zasadami konkurencji, a każdy klient to dla banku potencjalny zarobek. Dlatego zanim zdecydujecie się na podpisanie umowy z konkretną instytucją powinniście dokładnie przeanalizować warunki i oferty panujące aktualnie na rynku, dzięki temu znajdziecie najtańszy i najlepiej dopasowany do was kredyt.

W dzisiejszych czasach badanie rynku przez klientów jest ułatwione, a wszystko za sprawą internetu. Mamy dostęp do setek różnych ofert, komentarzy i opinii klientów, dzięki czemu możemy znaleźć produkt, który spełni dosłownie wszystkie nasze wymagania i zaspokoi aktualne potrzeby. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here