We współczesnej gospodarce palety odgrywają bardzo ważną rolę. Znajdują one zastosowanie w prawie wszystkich gałęziach przemysłu, handlu czy usług. Projektuje się je tak, aby można je było podnosić i transportować na duże odległości za pomocą wózków widłowych. Mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. W ostatnim czasie coraz więcej zainteresowania wzbudzają palety z tworzyw sztucznych, które coraz bardziej wypierają odpowiedniki z drewna.

Dlaczego wybieramy palety z plastiku?

Prawie każdy producent palet plastikowych potrafi wskazać te cechy swojego produktu, którym on góruje nad konkurentami. W przypadku palet z tworzyw sztucznych tych cech jest naprawdę bardzo dużo. Jedną z największych zalet palet z palstiku jest ich bardzo długi okres użytkowania sięgający nawet kilkunastu lat. Palety z tworzyw sztucznych są bardzo odporne na działanie większości środków chemicznych, w tym na kwasy i zasady. Palety z plastiku zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości, gdyż nie wchłaniają wody i są mniej narażone na zasiedlenie grzybami i innymi mikroorganizmami. Palety ze sztucznego tworzywa są bardziej stabilne i wytrzymałe, co powoduje mniejsze powstawanie uszkodzeń podczas transportu.

Jakie oszczędności przynosi stosowanie palet z tworzyw sztucznych?

Palety plastikowe nie wymagają dodatkowych przeróbek ani wymagań transportowych, aby uzyskać zezwolenia sanitarne. Posiadają charakterystyczne wypustki i zaczepy powodujące, że łatwo się je składa oraz dopasowuje do siebie co daje ogromna oszczędność miejsca, które zajmują. Koszt przewożenia towaru takimi paletami obniża się też poprzez ich ciężar są one bowiem dużo lżejsze od palet drewnianych. Jak zapewnia producent palet plastikowych posiadają one wszystkie wymagane atesty zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej dopuszczające je do kontaktu z żywnością. Stosuje się je także do przewozu środków chemicznych, gdzie użycie palet drewnianych jest niewskazane albo całkowicie zabronione. Wiążą się z tym duże oszczędności, gdyż nie musimy stać na granicach do tych państw gdzie stosowanie palet drewnianych jest niedozwolone. Daje nam to komfort, jeśli chodzi o terminowość dostaw.

Czy palety z tworzyw sztucznych nie mają wad?

Każdy artykuł ma jakieś gorsze strony, ale przypadku palet z plastiku trudno jest taką stronę znaleźć. Być może są trochę droższe od drewnianych odpowiedników, ale jak mówią co drogie to tanie. W przypadku palet z tworzyw sztucznych zalety przewyższają drobne wady a ich niższe koszty, zgodnie z zapewnieniem producenta palet plastikowych, podczas użytkowania powodują ich zdecydowaną wyższość.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/products/plastic-pallets/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here