Jak zwiększyć charyzmę?

Pojęcie charyzmy jest ci na pewno znane, choć może nie do końca daje się zdefiniować. Na pewno jesteś w stanie jednak wyobrazić sobie osobę obdarzoną tą cechą – jest to ktoś atrakcyjny dla otoczenia, pewny swoich zalet, godny zaufania, lubiany, przekonujący. Przebywanie w towarzystwie tego kogoś jest raczej przyjemne, choć czasem budzi zazdrość. Mówi się, że z charyzmą trzeba się urodzić, ale nie jest to do końca prawda. Za pomocą przemyślanych działań jesteś w stanie znacznie zwiększyć swój „poziom charyzmy”, jednak najprawdopodobniej potrwa to dość sporo czasu.

Jak zwiększyć charyzmę?

Jeśli chcesz spróbować, musisz:

– obniżyć swoją podatność na stres oraz związane z nim emocje. Stres towarzyszy każdemu, ale jak pewnie zauważasz, osoby charyzmatyczne radzą sobie z nim tak, że nikt nawet nie podejrzewa, jak bardzo mogą być zdenerwowane. Po prostu „wyluzuj”! Sporo ludzi potrafi podświadomie wyczuwać emocje innych, więc jeśli będziesz spięty i zestresowany, odczują to i będą negatywnie nastawieni nie wiedząc właściwie, dlaczego tak się dzieje. Z tym bardzo ciężko walczyć, dlatego też musisz za wszelką cenę stać się specjalistą od rozładowywania stresu, złości, napięcia. Możesz stosować mniej lub bardziej zaawansowane taktyki, na przykład spróbuj medytować lub zapisz się do szkoły jogi.

– zwiększyć pewność siebie. Nikt nie jest idealny, ale kluczem do szczęścia jest zaakceptowanie siebie w rozsądny sposób – polubienie swojego ciała, swojej osobowości przy jednoczesnej, stałej pracy nad eliminacją cech, które psują wizerunek. Jeśli poczujesz się pewnie, nie sprawi ci problemu chodzenie prosto, patrzenie innym w oczy, unikanie niepotrzebnych ruchów i gestów zdradzających emocje. Praca nad sobą w tej kwestii powinna uwzględnić nauczenie się mowy ciała i tego, co oznaczają konkretne gesty czy pozycje przyjmowane np. podczas rozmowy.

– doceniać każdego jak siebie samego. Osoby z dużą charyzmą nie potrzebują się sztucznie wynosić ponad innych, ponieważ doskonale znają swoją wartość i umieją docenić wartość innych. Objawianie negatywnych cech takich jak zamknięty umysł, arogancja, zarozumiałość jest świadectwem, że tak naprawdę tej pewności siebie nie ma. Jeśli opanujesz równe traktowanie różnych osób, nie zwracając uwagi na ich wykształcenie czy pochodzenie, zyskasz zaufanie i bez problemu porozumiesz się z każdym potencjalnym rozmówcą.

– nauczyć się wykorzystywać słowa i głos w odpowiedni sposób. Bardzo dużą część wrażenia, jakie wywołujemy, tworzona jest podczas rozmowy, rozmówcy wyciągają wnioski na podstawie słów, tembru głosu i naszego zaangażowania. Staraj się przejawiać pewność w każdym wypowiadanym zdaniu. Nie przerywaj swoich wypowiedzi, nie spiesz się, a najlepiej najpierw pomyśl, a dopiero później powiedz co masz do powiedzenia. Popracuj nad dykcją i intonacją.

– słuchać, a później mówić. Ludzie doceniają, jeśli słucha się tego, co mają do powiedzenia, a nie każdy to potrafi. Podczas rozmowy z kimś patrz mu w oczy, czasem zadawaj pytania, nie przerywaj wypowiedzi. Możesz również wtrącać coś od siebie, ale niech to nie będzie przeważająca część dialogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here