Jak się przekwalifikować?

Na pewno nie po to w pocie czoła studiowałeś jeden konkretny kierunek, żeby później pracować w zupełnie innej branży, ale… coraz częściej trzeba brać pod uwagę tzw. przekwalifikowanie się, żeby znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Są zawody, które kiedyś wydawały się szczytem marzeń, ale gdy kończysz ścieżkę edukacji, są już nieopłacalne albo od specjalistów wymaga się dużo więcej niż umiesz. Opcja przekwalifikowania się pozwala albo na poszerzenie umiejętności, albo też nauczenie się czegoś zupełnie nowego. Czy jest to rozwiązanie dla ciebie? Sprawdź.

Jak się przekwalifikować?1. Określ swoje preferencje zawodowe. Co lubisz, co ci sprawia przyjemność, przy jakiej pracy najlepiej się sprawdzisz? Możesz wypisać konkretne cechy i umiejętności dla lepszej wizualizacji.

2. Spróbuj odszukać w pamięci osoby zajmujące jakieś stanowiska, którym być może zazdrościsz lub chciałbyś się znaleźć na ich miejscu. Możesz z nimi porozmawiać, dzięki czemu dowiesz się, co jest dla nich ważne, czym się motywują, a także co umieją, że sprawdzają się na takiej posadzie.

3. Zastanów się, czy masz jakąkolwiek możliwość połączenia hobby, zainteresowań z pracą w jakiejś branży. Co by było, gdybyś znalazł pracę idealną? Taką, z której nie chciałbyś wychodzić nawet po kilkunastu godzinach. Czy jest taki zawód? Czy masz umiejętności niezbędne do jego podjęcia?

4. Jeśli to wszystko da się połączyć, jesteś na dobrej drodze do skutecznego i owocnego przekwalifikowania się. Spróbuj pozyskać teraz konkretne informacje i działaj, bo szkoda czasu – a nuż pojawi się kolejna zmiana i twój wymarzony zawód również stanie się mało opłacalny.

Właściwy wybór zawodu

Decyzja o przekwalifikowaniu się nie jest pierwszą lepszą decyzją. Często podejmując ją, zrywasz wszelkie powiązania ze swoim poprzednim zawodem i zakładem pracy, do tego musisz powziąć sporo trudu by nauczyć się nowych rzeczy, poświęcić czas i pieniądze. Dlatego też ten właśnie wybór powinien być jak najlepszym wyborem. Niezbędne jest więc planowanie – najlepiej krok po kroku, z notesem, żeby nic nie umknęło – oraz podejmowanie właściwych decyzji. Pamiętaj o tym, żeby decyzję podjąć samodzielnie, nie pod wpływem porad i wpływów znajomych. To ma być twoja decyzja, bo to ty będziesz chodzić do pracy, nie kolega, przyjaciel lub ktoś z rodziny.

Stając przed wyborem branży lub zawodu, skup się na kilku kwestiach:

– Cechy idealne jakich oczekujesz od tego zawodu. Co ci zaoferuje? Czy da ci szansę na satysfakcjonujący rozwój?

– Cechy, których absolutnie nie chcesz. Może to być porównanie do poprzedniej profesji, w jakiej pracowałeś.

– Specyfika branży, przemysłu, zawodu, czyli czego będzie trzeba się nauczyć, podejmując właśnie taką decyzję.

– Nowe umiejętności wymagane przez pracodawcę od pracownika idealnego.

Musisz wziąć również pod uwagę fakt, że przekwalifikowanie nie jest czynnością prostą i nie trwa chwili, ale nieco dłużej. Mogą być potrzebne egzaminy, dodatkowe kursy, zdobycie niezbędnych dokumentów, np. dyplomu potwierdzającego kwalifikację, może praktyki lub staż. Nie zapominaj też, że większość takich form kosztuje – rzucając poprzednią pracę odetniesz się od źródła dochodów. Są jednak opcje takie jak dotacje, stypendia czy nawet pożyczki przeznaczone dla osób przekwalifikujących się (zapytaj o to w lokalnym UP).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here