Jak pracować nad charakterem?

Nie każdy odznacza się nieskazitelnym charakterem, więc pewnie również tobie nieobce są różne wady, których być może się wstydzisz. Problemy z charakterem będą szczególnie odczuwalne w chwilach, gdy nie radzisz sobie z różnymi zadaniami albo gdy brakuje ci asertywności. Podjęcie pracy nad swoją osobowością możliwe jest w każdej chwili, na przykład w związku z realizowanymi obowiązkami zawodowymi. Wprowadzenie kilku zmian w swoim zachowaniu będzie skutkowało korzystnymi nawykami, które najprawdopodobniej wykorzystasz też w domu. Jeśli więc uważasz, że masz słaby charakter i musisz nad nim popracować, wykorzystaj poniższe porady:

 Jak pracować nad charakterem?Bądź zdyscyplinowany

Umiejętność zdyscyplinowania samego siebie jest trudniejsza, niż opanowanie beztroski obcej osoby. Możesz zacząć od małych rzeczy, czyli walki z drobnymi nałogami, które skutecznie rujnują ci dzień. Oczywiście na początku najprawdopodobniej będzie ci się wydawało, że w ten sposób ograniczasz swoją wolność, nakładając jakiś niepotrzebny reżim. Nic bardziej mylnego – znacznie gorsze jest pozwalanie, by manewrowały tobą różne chwilowe pragnienia czy właśnie wspomniane nałogi. Walkę z tymi bardzo ludzkimi przywarami można zacząć właśnie w pracy. Na pewno znajdziesz sporo czynności, których wykonywanie sprawia ci przyjemność, ale jednocześnie wiesz, że jest to niewłaściwe, głupie bądź całkowicie zbędne. Niektórzy np. noszą ze sobą sporą ilość słodyczy i „zajadają” stres. Inni bez przerwy piją kawę, praktycznie co chwilę robiąc sobie przerwę. Jeszcze inni mają nawyk przeglądania internetu, gdy szef nie patrzy. Wszystkie takie rzeczy fatalnie obniżają jakość pracy, a przecież tak łatwo można ich się pozbyć, okazując trochę…siły woli. Zacznij powoli, a gdy uda ci się osiągnąć pierwszy cel (np. robisz dwie przerwy na kawę zamiast pięciu) spróbuj przesuwać oczekiwania dalej.

Postaw na efekty

Twoja praca musi przynosić widoczne efekty, zarówno zawodowa, jak i dowolna inna. Musisz po prostu starać się robić wszystko z jak największą wydajnością i produktywnością. Osoby umiejące tak pracować są najlepsze w tym co robią. Z pewnością zdarza ci się podejmować różne czynności i nie kończyć ich mimo poświęcenia znacznej ilości czasu, albo też odwlekasz ich zakończenie. W ten sposób bardzo dużo tracisz. Wyrobienie w sobie nawyku wykonywania zadań po kolei i do końca pomoże ci znacząco wzmocnić charakter.

Zwalcz nieśmiałość

Osoby nieśmiałe nie radzą sobie z wieloma czynnościami, boją się interakcji i unikają nawiązywania nowych znajomości. Jeśli należysz do tej grupy, poprawa siły charakteru powinna pomóc w przekroczeniu pierwszych wyraźnych barier. Istnieją ćwiczenia, dzięki którym dość szybko pozbędziesz się najbardziej poważnych obaw, zwłaszcza jeśli są one spowodowane zbytnim „pobłażaniem sobie” i unikaniem wyzwań. Spróbuj na przykład regularnie:

– rozmawiać z innymi losowo wybranymi osobami, na przykład kolegami z pracy, na dowolny temat – może to być niezobowiązująca rozmowa o czymś, co się ostatnio zdarzyło lub o pogodzie;

– nawiązuj krótką rozmowę z kimś nieznajomym, zaczynając od uśmiechu i kilku miłych słów;

– zapamiętuj szczegóły dotyczące poznanych ludzi, przede wszystkim imiona, ale też preferencje, relacje itd.;

– staraj się słuchać co mówią zanim zaczniesz opowiadać o sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here