Jak pozować do sesji?

Jeśli marzysz o pracy modelki lub fotomodelki, czekają cię długie godziny spędzone na pozowaniu – w końcu sesje fotograficzne stanowią poważną część tej branży. Zadaniem twoim będzie utrzymanie nienagannej prezencji oraz fachowe pozowanie, bo sam atrakcyjny wygląd nie gwarantuje udanych zdjęć. Warto wspomnieć tu pojęcie fotogeniczności, czyli w skrócie tego, jak dobrze wychodzi się na zdjęciu. Chociaż wydaje się, że cecha ta jest wrodzona, masz spory wpływ na poprawienie swoich możliwości pozowania. Porady zawarte w tym artykule powinny ci w tym pomóc.

Jak pozować do sesji?

Ucz się od lepszych.

Obcując z tzw. dorobkiem kulturalnym w różnej postaci na pewno nie raz zauważyłaś tam bardzo różne modelki. Przeanalizuj ich wygląd, sposób ułożenia ciała, wyraz twarzy. Często poza przyjęta do zdjęcia nie jest przypadkowa, a specjalnie zaplanowana tak, by wyrazić jakiś nastrój lub emocję. Możesz zapamiętać niektóre aspekty i później je naśladować.

Kontroluj oddech.

Chociaż pozornie nie ma to żadnego związku z pracą modelki, aparat bywa bezlitosny. Osoba wstrzymująca oddech, dysząca lub widocznie zdenerwowana źle prezentuje się na zdjęciu. Problemy z równym oddychaniem mogą też uwypuklić niewłaściwą postawę lub zdeformować proporcje sylwetki. Będziesz również wyglądać na spiętą albo negatywnie nastawioną.

Stój (lub siedź) swobodnie.

Początkujące modelki mogą mieć problem z przyjęciem właściwej postawy do pozowania, bo wydaje im się, że najważniejsze to stać prosto, jak na jakimś uroczystym odczycie. Tymczasem przeważnie jest to negowane, fotograf wymaga bardziej swobodnej prezencji, nawet zgarbienia się; czasem będziesz musiała przyjąć szczególnie niedbałą postawę lub wystudiowaną pozycję z naciskiem na jedną z nóg. Najlepiej po prostu słuchaj wskazówek fotografa – on wie, jaki efekt chce uzyskać.

Zapomnij o symetrii.

Zdjęcia pozowane nie powinny wyglądać sztywno i symetrycznie, bo będzie od razu widać, że… są pozowane. Masz bardzo wiele możliwości ustawienia się tak, by tego uniknąć. Fotografie będą wtedy bardziej interesujące, a twoja sylwetka wyda się atrakcyjniejsza.

Odpowiednio ustaw twarz.

Modelki mające piękne ciało czasami zapominają, że liczy się również wyraz twarzy, mimika – po co się starać, skoro i tak są idealne? Nic bardziej mylnego. Często w ten sposób powstają zdjęcia niby udane, a jednak nie do końca. Zanim zaczniesz pozować, przeanalizuj swoją twarz, na przykład pod kątem tego, pod jakim kątem i przy jakim oświetleniu najlepiej się prezentuje. Sprawdź też, czy przy oświetlaniu z różnych stron nie występuje zjawisko np. nadmiernego wydłużenia nosa czy niezbyt korzystnego powiększenia brwi.

Uśmiechaj się.

Pamiętasz na pewno wyraz twarzy postaci Mony Lisy ze słynnego obrazu Leonarda da Vinci. Uśmiech ten stał się symbolem i przez lata wciąż wzbudza ogromne emocje. Może nie uda ci się aż tak wpłynąć na uczucia odbiorców, ale przecież możesz próbować. Są bardzo różne rodzaje uśmiechu, więc nie wyrabiaj w sobie nawyku przybierania ciągle tej samej miny. Jeśli na każdym zdjęciu będziesz wyglądać tak samo, szybko się znudzisz, poza tym ważne są różne emocje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here